Dlaczego MySQL to dziwny silnik?

Zamiast “dziwny” powinienem był użyć czegoś silniejszego, ale z drugiej strony próbuję tu udawać osobnika kultular… kurtul… klurtuln… A, nieważne.

Od jakiegoś czasu używam – zamiast ulubionego dotychczas MSSQL – otwartoźródłowego MySQL-a.

MySQL ma wiele zalet. Jest darmowy, kompatybilny ze wszystkimi możliwymi i paroma niemożliwymi systemami operacyjnymi, a jedynym ograniczeniem na rozmiar bazy danych jest pojemność systemu plików, na którym siedzi. Tak, to prawda! MySQL nie ma oficjalnych limitów na rozmiar bazy danych, liczbę rekordów w tabeli itd itd. Jakieś tam limity są (na przykład rozmiar pojedynczego pliku bazy danych nie może przekraczać 64 petabajtów), ale zasadniczo dopóki jest miejsce na dysku, dopóty możemy dodawać kolejne rekordy do tabelki 😉

Od czasu do czasu jednak mam ochotę przelecieć się przez drzewo genealogiczne twórców MySQL-a z wiązką wyrażeń, które wywołałyby rumieńce wstydu u najstarszych marynarzy. I to zarówno po mieczu jak i po kądzieli.

Najbardziej dokucza mi fakt, że operator SELECT nie pozwala umieścić gwiazdki (“*”) na liście kolumn jeżeli owa gwiazdka nie znajduje się na początku tejże listy.

Upraszczając:

SELECT *, 'coś', 'innego' FROM tabelka;

działa bezbłędnie, natomiast:

SELECT 'najpierw', 'to', 'a potem', * FROM tabelka;

wyrzuca komunikat błędu składni.

Uważam, że za powyższe ograniczenie twórcom MySQL-a należy się medal z kartofla.

Ewentualnie z ziemniaka.

Zapisz się
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
8
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x