Prostokąty i strzałki: część druga (z dwóch)

https://xpil.eu/0qi

W poprzednim artykule opisałem (z grubsza) portal dbdiagrams.io, doskonałe (choć dla niektórych zbyt proste) narzędzie do wizualizacji modeli danych.

Dziś kolej na diagramy opisujące procesy.

Czasem zachodzi potrzeba wyjaśnienia jak działa jakiś proces. Weźmy na przykład bibliotekę: czytelnik przychodzi do biblioteki, szuka książki, próbuję książkę wypożyczyć, bibliotekarz musi go zweryfikować, sprawdzić dostępność książki itd. Wszystkie te operacje, krok po kroku, można "narysować" za pomocą przejrzystego diagramu opisującego każdą operację z osobna oraz przejścia między jedną z drugą, rozgałęzienia warunkowe ("jeżeli czytelnik jest pijany, wzywamy strażnika, w przeciwnym razie przechodzimy do kolejnego kroku"), podprocesy, procesy współbieżne i tak dalej.

Możemy to oczywiście zrobić za pomocą kartki i ołówka (i to jest świetna metoda dla procesów prostych, łatwych i przyjemnych), ale w bardziej złożonych przypadkach bez specjalistycznego oprogramowania się nie obejdzie.

Sprawdziwszy bazylion różnych aplikacji doszedłem do wniosku, że najlepszy do moich zastosowań jest Bizagi Modeler.

Zalety:

 • Darmowy (z ograniczeniami, wersja płatna jest dużo bardziej rozbudowana, ale do moich zastosowań wersja darmowa w zupełności wystarcza)
 • Prosty (można zacząć rysować całkiem zaawansowane rzeczy po godzinie - góra dwóch - nauki)
 • Wbudowany, bardzo dobrze działający walidator diagramu (sprawdza, czy wszystkie rozgałęzienia mają elementy docelowe, czy diagram ma początek i koniec i tak dalej)
 • Niezbyt wiele, ale za to bardzo starannie dobranych formatów wyjściowych: png, visio, xpdl, pdf oraz własny format) - wystarcza do większości zastosowań.
 • Przyjazny, dobrze przemyślany interfejs użytkownika.
 • Mnóstwo opcji pozwalających dopasować wygląd diagramu do naszych potrzeb.
 • Potrafi wygenerować ładnie wyglądającą i bardzo szczegółową dokumentacją całego diagramu w formacie PDF, rozbitą na podprocesy, z opisami i tak dalej.

Wady:

 • Brak (na pewno jakieś są, ale do moich zastosowań żadnych nie zauważyłem)

Jeżeli szukasz, Czytelniku sympatyczny, czegoś prostego i darmowego do zobrazowania jakiegoś procesu, bardzo możliwe, że Bizagi Modeler Ci się spodoba. Ja w każdym razie polecam.

https://xpil.eu/0qi

3 komentarze

 1. Przepraszam za off-topic: Wydaje mi się, że jakiś czas temu (w zeszłym roku) polecałeś tutaj bardzo zgrabny programik do robienia printscreenów. Ładował się do traya i podczepiał w wielce funkcjonalny sposób pod klawisz PrtSc na klawiaturze.
  1) Jeżeli rzeczywiście Ty go polecałeś, to jak się ów program nazywał?
  2) Coś jest u Ciebie nie tak z polem wyszukiwania na górnej belce blogu. Gdy tylko na nią klikam, ładuje mi się strona o nazwie about:blank#blocked, czyli de facto Twój blog w porozumieniu z moją przeglądarką robią mi Access Denied.

   1. Wyszukiwarka nie działa w Chrome
    Nie i już. Nie mam pojęcia jak to naprawić, póki co użytkownicy Chrome mogą korzystać z wyszukiwarki na prawym marginesie (a mobilni również tej górnej w menu)

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.