Pchełki VBA, odcinek 19: czytamy z pliku

Nie jestem osobnikiem zbyt wścibskim i nigdy tak naprawdę nie byłem w stanie zrozumieć szaleństwa programów typu “Big Brother”, w których podglądactwo z wstydliwej czynności zostało wzniesione na piedestał i okazało się Sztuką (przez wielkie “gie” co prawda, ale jednak sztuka to sztuka).

Niemniej jednak czasami zaglądam w statystyki tego bloga, a już najbardziej interesuje mnie jak ludzie do mnie trafiają (oprócz oczywistej nachalnej reklamy, którą czasem uskuteczniam wśród znajomych, a która całkiem nie działa). Ostatnio uczyniłem na ten temat nawet osobny wpis (tak, ten o karaluchach, sklepowej defekacji i usuwaniu ludzi), dziś natomiast wychodzę naprzeciw tym rzeszom przypadkowych szukaczy Wiedzy, którzy trafili do mnie za okruchami informacji o czytaniu z pliku w VBA.

Najpierw opis problemu, który próbujemy rozwiązać: chcemy napisać funkcję VBA, która, użyta w arkuszu, dla zadanego pliku tekstowego wyświetli podstawowe informacje statystyczne dotyczące tego pliku. W naszym przypadku, żeby zmieścić się w kategorii “pchełki”, ograniczymy się do policzenia linii i znaków w pliku. Jak ktoś chce, niech sobie rozbuduje ten kod o liczenie słów, akapitów, imiesłowów bądź paraleli – sky is the limit, jak mówią lokalni.

Podam dwa rozwiązania, obydwa identyczne funkcjonalnie, pierwsze “nieeleganckie”, używające wyłącznie standardowych, wbudowanych w VBA funkcji operacji na plikach, oraz drugie, “porządne”, oparte o bibliotekę Microsoft Scripting Runtime (a więc bardziej “nowoczesne”, chociaż tak naprawdę wcale nie lepsze).

Rozwiązanie 1:

Public Function GetFileStats(strFileName As String) As String
 Dim f As Integer, strline As String, lines As Integer, chars As Integer

 If Len(Dir$(strFileName)) = 0 Then
  GetFileStats = "File '" & strFileName & "' could not be open."
  Exit Function
 End If

 f = FreeFile
 Open strFileName For Input As f
 Do While Not EOF(f)
  Line Input #f, strline
  lines = lines + 1
  chars = chars + Len(strline)
 Loop
 Close #f
GetFileStats = "File '" & strFileName & "': " & lines & " line(s), " & chars & " character(s)."
End Function

Rozwiązanie 2:

Public Function GetFileStats2(strFileName As String) As String
 Dim fso As New FileSystemObject
 Dim lines As Integer, chars As Long, strline As String
 On Error GoTo no_file
 Set ts = fso.OpenTextFile(strFileName)
 On Error GoTo 0
 Do While Not ts.AtEndOfStream
  strline = ts.ReadLine
  lines = lines + 1
  chars = chars + Len(strline)
 Loop
 ts.Close
 GetFileStats2 = "File '" & strFileName & "': " & lines & " line(s), " & chars & " character(s)."
endf:
 Exit Function
no_file:
 GetFileStats2 = "File '" & strFileName & "' could not be open."
 Resume endf
End Function

Ponieważ dziś jestem solidnie zmęczony, wyjątkowo nie będę tłumaczył szczegółów obydwu rozwiązań – proszę sobie we własnym zakresie przeanalizować kod, jeżeli ktoś ma jakieś pytania, proszę o komentarz.

Aha, żeby włączyć bibliotekę Microsoft Scripting Runtime należy w edytorze VBA zajrzeć do menu Tools => References, znaleźć na liście pozycję “Microsoft Scripting Runtime” i, za przeproszeniem, postawić przy niej ptaszka. Dzięki temu będzie można tworzyć obiekty typów FileSystemObject czy TextStream, a także na nich operować.

Dobranoc.


Zapisz się
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x