Konkurs: zagadka liczbowa

Tym razem – nietypowo. Konkurs. Taki trochę dziwny.

Co prawda bez nagród, ale przynajmniej będzie można się pochwalić wygraną on-line 😉 Jak ktoś nie chce brać udziału w konkursie bez nagród, niech sobie idzie na Joe Monstera

Konkurs składa się z dwóch etapów.

W etapie pierwszym podam (w treści tego wpisu – już za chwilkę) pewien ciąg liczbowy. Ciąg ten podlega pewnej logicznej regule. Ja wiem, jaka to reguła. Ty – raczej nie (no chyba, że masz na tyle oleju w głowie, że jakoś od razu wywnioskujesz, o co chodzi). Twoim zadaniem jest podanie innego ciągu liczbowego o takiej samej liczbie wyrazów, spełniającego tę samą regułę. Zrobisz to w komentarzu do tego wpisu. Ja następnie powiem Ci, czy podany przez Ciebie ciąg spełnia tę regułę, czy nie. Następnie możesz albo przejść do etapu drugiego (patrz niżej), albo – jeżeli naprawdę musisz – możesz od biedy zrobić drugie podejście, a jak będzie trzeba to i kolejne i tak dalej. Za każdym razem dowiesz się ode mnie, czy podany przez Ciebie ciąg spełnia tę regułę, czy nie.

Jak widać zasady pierwszego etapu są dość luźne…

W drugim etapie poproszę Cię o słowne opisanie (również w komentarzu) reguły rządzącej podanym ciągiem liczb. Będziesz miał tylko jedno podejście, więc zastanów się dobrze. Sam decydujesz o tym, kiedy chcesz zakończyć pierwszy etap i przejść do drugiego.

Wygrywa ten z Czytelników, który jako pierwszy poprawnie opisze regułę rządzącą ciągiem.

Żeby za wcześnie nie psuć zabawy, ogłoszenie wyników nastąpi pojutrze, czyli w niedzielę, piątego lipca 2015 (nie wiem jeszcze rano, po południu, a może wieczorem?)

Ponieważ nie jestem on-line przez cały czas, może się okazać, że kilka osób udzieli poprawnej odpowiedzi, zanim to zauważę. W takim przypadku oczywiście zdecyduje kolejność zgłoszeń – dlatego ważne jest, żeby wszystko działo się jawnie, tutaj, w komentarzach pod tym wpisem.

No to lecimy.

Ciąg liczbowy to:

2, 4, 8, 16

(dwa, cztery, osiem, szesnaście)

Czas – start!


Zapisz się
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
14
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x