Konkurs: zagadka liczbowa

https://xpil.eu/R1xaa

Tym razem - nietypowo. Konkurs. Taki trochę dziwny.

Co prawda bez nagród, ale przynajmniej będzie można się pochwalić wygraną on-line 😉 Jak ktoś nie chce brać udziału w konkursie bez nagród, niech sobie idzie na Joe Monstera...

Konkurs składa się z dwóch etapów.

W etapie pierwszym podam (w treści tego wpisu - już za chwilkę) pewien ciąg liczbowy. Ciąg ten podlega pewnej logicznej regule. Ja wiem, jaka to reguła. Ty - raczej nie (no chyba, że masz na tyle oleju w głowie, że jakoś od razu wywnioskujesz, o co chodzi). Twoim zadaniem jest podanie innego ciągu liczbowego o takiej samej liczbie wyrazów, spełniającego tę samą regułę. Zrobisz to w komentarzu do tego wpisu. Ja następnie powiem Ci, czy podany przez Ciebie ciąg spełnia tę regułę, czy nie. Następnie możesz albo przejść do etapu drugiego (patrz niżej), albo - jeżeli naprawdę musisz - możesz od biedy zrobić drugie podejście, a jak będzie trzeba to i kolejne i tak dalej. Za każdym razem dowiesz się ode mnie, czy podany przez Ciebie ciąg spełnia tę regułę, czy nie.

Jak widać zasady pierwszego etapu są dość luźne...

W drugim etapie poproszę Cię o słowne opisanie (również w komentarzu) reguły rządzącej podanym ciągiem liczb. Będziesz miał tylko jedno podejście, więc zastanów się dobrze. Sam decydujesz o tym, kiedy chcesz zakończyć pierwszy etap i przejść do drugiego.

Wygrywa ten z Czytelników, który jako pierwszy poprawnie opisze regułę rządzącą ciągiem.

Żeby za wcześnie nie psuć zabawy, ogłoszenie wyników nastąpi pojutrze, czyli w niedzielę, piątego lipca 2015 (nie wiem jeszcze rano, po południu, a może wieczorem?)

Ponieważ nie jestem on-line przez cały czas, może się okazać, że kilka osób udzieli poprawnej odpowiedzi, zanim to zauważę. W takim przypadku oczywiście zdecyduje kolejność zgłoszeń - dlatego ważne jest, żeby wszystko działo się jawnie, tutaj, w komentarzach pod tym wpisem.

No to lecimy.

Ciąg liczbowy to:

2, 4, 8, 16

(dwa, cztery, osiem, szesnaście)

Czas - start!

https://xpil.eu/R1xaa

14 komentarzy

   1. A tę regułę to mam opisać jakoś fachowo? Ona ma jakąś nazwę? Bo ja wzięłam liczbę początkową 3, a potem 3+3=6, 6+6=12, 12+12=24.

     1. A w sumie to chyba taki prosty ciąg geometryczny, o jakiejś liczbie początkowej i ilorazie 2. Matematykę ostatnio miałam jakieś 15 lat temu 😉 Następnym razem wymyśl konkurs z nagrodami 😀

      1. Ok… Następnym razem będzie konkurs z nagrodami 🙂 Tymczasem czekamy do jutra na resztę uczestników, bo na razie coś pusto…

 1. 17, 34, 68, 136

  Zainteresowanie pewnie jest mocno “wakacyjne” – kazdy czyta, ale mu sie nie chce (myslec i) odpowiadac – tak jak mi sie nie chce przestawic na polska czcionke.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.