Home / Jestem, więc myślę / Zagadka liczbowa: podwojenie

Zagadka liczbowa: podwojenie

Dziś kolejna zagadka – tym razem oddalamy się od tematyki penitencjarnej i zanurzamy się w krystalicznie czystym świecie liczb naturalnych.

Zagadka brzmi:

Jaka jest najmniejsza liczba naturalna taka, że jeżeli jej ostatnią cyfrę przeniesiemy na początek, dostaniemy w efekcie liczbę dokładnie dwa razy większą od oryginalnej?

(Przykład: bierzemy liczbę 14682, przenosimy dwójkę z końca na początek, w wyniku dostajemy 21468 – niestety nie jest to liczba dwa razy większa od 14682, trzeba szukać dalej).

Czas – start!

Rozwiązania proszę nadsyłać za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Rozwiązanie poprzedniej zagadki.

Tydzień temu przedstawiłem zagadkę o trzech strażnikach, z których jeden zawsze kłamie, drugi zawsze mówi prawdę, a trzeci – czasem tak, a czasem tak.

Na odpowiedź nie czekałem zbyt długo. Pierwszy zgłosił się – jakżeby inaczej – Cichy Fragles, stały bywalec mojej zagadkowni. I od razu udzielił odpowiedzi, która brzmi:

Pytamy pierwszego z brzegu strażnika: „Który z twoich kolegów z większym prawdopodobieństwem wskaże nam właściwe drzwi, jeśli go o to zapytamy?” Prawdomówny, mając do wyboru kłamcę i losowego, wskaże na losowego; kłamca podobnie, natomiast losowy na prawdomównego lub kłamcę, nie wiadomo. Na pewno jednak wiemy, że strażnik, który NIE został wskazany, nie jest losowy. Pytamy go zatem: „Które drzwi byś nam wskazał, gdybyśmy zapytali o drogę do wyjścia?” – czy to prawdomówny, czy kłamca, musi wskazać właściwe.

Odpowiedź jest jak najbardziej poprawna. Pierwsze pytanie służy do wyeliminowania strażnika „losowego”, a drugie – dzięki zasadzie podwójnego zaprzeczenia – powoduje, że nie ma znaczenia, czy strażnik, któremu je zadajemy kłamie, czy nie.

Cichemu Fraglesowi – gratuluję. Wszystkich pozostałych Czytelników zaś namawiam gorąco do zajrzenia tu za tydzień, ponieważ – po raz pierwszy w historii blogu – wrzucę tu zadanie, za którego rozwiązanie będzie można wygrać prawdziwą nagrodę.

Czuj duch!


About xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Check Also

Zagadka: 22 listopada 1989

Dziś zagadka krótka i gładka: jaką interesującą właściwość ma data 22 listopada 1989 roku? (podpowiem …

%d bloggers like this: