Samo życie

Ad infinitum – węzeł gordyjski

Pisałem kilka dni temu o problemie z poprawkami z Windows Update, które mi się zapętliły i nijak nie chciały zniknąć z listy aktualizacji, mimo ich wielokrotnego instalowania i traktowania rozmaitymi środkami owadobójczymi.

Końcem końców odkryłem przyczynę takiego zachowania. Nie odkryłem co prawda przyczyny tej przyczyny, ale samą przyczynę – owszem. Otóż okazało się, że z jakichś tajemniczych powodów…

Chciałem napisać „przyczyn”, ale boję się, że nadmierne używanie słowa „przyczyna” może przyczynić się do wybuchu spowodowanego przekroczeniem masy krytycznej.

…powodów nie jestem w stanie zmieniać atrybutów plików / folderów na dysku systemowym. W szczególności, zarówno WINDOWS jak i Progam Files miały atrybut Read Only i ni chu-chu nie byłem w stanie się tego dziadostwa pozbyć. Natrafiłem na kilka dyskusji na blogach technicznych, w których niektórzy użytkownicy skarżyli się na identyczny problem, jednak nikt nie był w stanie im pomóc (nie licząc genialnych porad typu „użyj attrib z wiersza poleceń”). Wygląda więc na to, że padłem ofiarą jakiejś bliżej nieznanej pluskwy systemu operacyjnego, powodującej niemożność zdjęcia atrybutu RO z plików / folderów na dysku systemowym, ból głowy i ogólną sraczkę.

Niewiele myśląc (czyli jak zwykle) sięgnąłem po miecz i paroma zdecydowanymi cięciami rozchlastałem ten węzeł w drobny mak. Tym samym od przedwczoraj cieszę się świeżą (jeszcze chrupiącą… chyba że to dysk twardy tak chrupie) instalacją winzgrozy. Tym razem, po raz pierwszy w życiu, postąpiłem zgodnie z arkanami Sztuki i utworzyłem sobie konto użyszkodnika nieuprzywilejowanego, którego używam na co dzień, oraz konto administracyjne, na które loguję się w razie potrzeby. Może to mnie ustrzeże w przyszłości od różnych pluskiew – zobaczymy.

Winda windą, a za oknem parówka. To już drugi tydzień upałów w Irlandii, zaprawdę, zdumiewające. Jeszcze trochę i znów się zaczną kłopoty z wodą bieżącą, bo tutaj rezerwy budowane są w znacznej mierze na bazie deszczówki, a deszczu ni ma.

A propos parówki, dziś na koniec kawał katolicko-rzeźniczy.

Przychodzi parówka do nieba. Puka do furtki, a tam Śnięty Piotr w te słowa:
– A ty co tutaj robisz? Ktoś ty?
– No jak to kto? – oburza się parówka – Jestem parówka.
– Nie znam żadnego parówki.
– Po pierwsze nie żadnego tylko żadnej, a po drugie proszę mnie wpuścić, bo żyłam tam na dole wedle katechizmu i mi się należy.
– No nie wiem. Muszę to najpierw jakoś potwierdzić. Czekaj, dryndnę po fachowca.
Tu Śnięty Piotr łapie się za słuchawkę, wykręca długi osiemnastocyfrowy numer i mówi:
– Cześć Seraf. Kopsnij mię Maryśkę na druty, w trymiga, sprawa jest.
– Halo. Maria? Słuchaj, mamy tu podejrzanego gościa przy wejściu, możesz podejść i potwierdzić tożsamość? Ty się znasz na tych wszystkich dziwadłach.

Kwadrans potem przychodzi Maria. Piotr ją prosi o identyfikację intruza, Maria patrzy przez dłuższy czas, przygląda się parówce z lewej strony, potem z prawej…

– I co sądzisz, Mario, co to jest?
– Hm, gdyby nie ten celafon, głowę bym dała że to Duch Święty…

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close