Pod prąd

Podatki, podatki

Mwa-ha-ha ależ się ubawiłem. Nie dalej jak kilka chwil temu przeczytałem u zaprzyjaźnionego blogera, że w Polsce planuje się wprowadzić bardziej szczegółowe kontrole podatkowe (oraz sankcje dla krętaczy podatkowych). W szczególności:

Jeżeli organ skarbowy stwierdzi, że podatnik dokonał legalnej czynności, której celem było zmniejszenie podatku lub jego obniżenie, sięgnie po klauzulę o unikaniu opodatkowania, a obywatel lub firma będą musieli dopłacić oszczędzony podatek oraz karę 30% jego wartości.

Czyli innymi słowy, jeżeli kupię paletę jajek, które okażą się nieświeże, i oddam te jajka z powrotem do sklepu, a sklep zwróci mi pieniądze, to za karę będę musiał oddać 130% kwoty podatku, który zapłaciłem przy zakupie jajek? W końcu zwrot towaru jest legalną czynnością. Co prawda moim celem nie jest zmniejszenie podatku tylko odzyskanie kasy za nieświeże jajka, ale skoro zwrot kasy oznacza mniej podatku dla państwa, to można to zinterpretować na moją niekorzyść.

Albo, dajmy na to, otrzymam od stryjka Zdzicha darowiznę w postaci daczy z garażem, wartą sto tysięcy złotych. Zapłacę od tej darowizny podatek (prawie 20 tysięcy zeta), a tydzień później pójdę i nasikam stryjkowi na jego ulubione begonie, dzięki czemu ten postanowi odwołać darowiznę. W efekcie podatek wróci do mojej kieszeni – a więc nasikanie na begonie stryjka było legalną czynnością, w efekcie której do państwa trafiło mniej kasy. Ewidentny przekręt, trzeba mnie ukarać…

Jak to pisze ów zaprzyjaźniony bloger, lepiej nie przechodzić w Polsce na zielonym, bo za karę zabiorą nam prawo jazdy i jeszcze wystawią mandat za unikanie mandatów (w końcu gdybyśmy przeszli na czerwonym, państwo zarobiłoby na mandacie, a tak – świadomie i złośliwie zmniejszyliśmy przychód państwa).

Póki co – nie wybieram się. A jak się już nawet wybiorę, prawko zostawię w domu. Na wszelki wypadek.


Pokaż więcej

Powiązane wpisy

Zapisz się
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Back to top button
7
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x