Się wyrównało

W Irlandii od dawna toczy się batalia o opłaty za wodę. Jedni twierdzą, że powinny być, bo wszędzie indziej się płaci, a przecież infrastrukturę trzeba za coś utrzymywać, inni wyciągają jakieś dawne dokumenty, z których wynika, że za wodę już płacimy w podatkach,
jeszcze inni się burzą, że to całe rozdzielanie podatków na różne cele to czysta abstrakcja, bo wszystko i tak leci do jednego wora, z którego się potem bierze na różne różności… A jaka jest prawda, nie wie chyba nikt.

Faktem jednak jest, że jak się już ktoś zarejestrował jako użytkownik wodociągów, od niedawna płaci dodatkowo właśnie za wodę. Opłata póki co jest raczej niewielka (poza nielicznymi wyjątkami), a przy braku liczników – ryczałtowa, uzależniona od ilości mieszkańców w gospodarstwie domowym.

W naszym przypadku ta kwota, o ile mnie pamięć nie myli, to około €60 kwartalnie – a więc dniówka pracy za najniższą krajową. Tragedii nie ma, ale oczywiście specjalnej radości też nie. W porównaniu z opłatami za wodę w Polsce, nadal jest prawie jak za darmo.

Jak gdyby dla zrównoważenia tej nieszczęsnej opłaty za wodę, banki irlandzkie obniżają ostatnio stopy oprocentowania kredytów mieszkaniowych (póki co najwyższe w Europie). Na przykład w tym miesiącu oprocentowanie spadło o ćwierć procenta, co w naszym przypadku – z nawiązką – pokrywa tę kwartalną opłatę za wodę. Nic, tylko się cieszyć…

Na Bugu we Włodawie ubyła jedna.


Zapisz się
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x