Tniemy

Od kilku dni próbuję – jak zresztą wiele razy przedtem – uprościć i uprzejrzyścić wygląd bloga xpil.eu bez zbytniej utraty funkcjonalności.

Zdaje się, że wreszcie dotarłem do jako-takiego ekwilibrium.

Wszystkie przeszkadzacze poszły na dół, do stopki: Wasze komentarze, linki do odwiedzanych przeze mnie miejsc w Sieci, a także okienko wyszukiwarki oraz nieśmiertelna Maszyna Losująca, która ku memu zaskoczeniu cieszy się całkiem sporym zainteresowaniem.

Cały nagłówek bloga zniknął, zastąpiony jednym prostym, przejrzystym i czytelnym [citation needed] menu głównym.

Maszynę Losującą rozszerzyłem na kilka wpisów, dzięki czemu (być może) łatwiej będzie znaleźć coś dla siebie. Lub na odwrót: wystraszony dużą ilością treści Czytelnik szybko zamknie stronę i wróci do oglądania śmiesznych kotów…

Nie ma teraz żadnych pasków bocznych. Treść (czyli – przynajmniej w teorii – najważniejszy element bloga) zajmuje całą szerokość strony. To idealny układ[czyżby?] dla blogów, które nie potrzebują przestrzeni reklamowej.

Komentarze co prawda trafiły teraz do stopki, ale za to zostały wzbogacone: widać nie tylko kto i kiedy skomentował, ale też fragment treści komentarza, a także awatar komentującego. To sprawia, że się tam „więcej dzieje”.

Do pełni szczęścia pozostały jeszcze dwie sprawy:

1. Wygląd menu na urządzeniach przenośnych. Na chwilę obecną są tam dwie kopie menu: jedna po lewej stronie, której należy unikać jak ognia; to menu próbuje się wyświetlić identycznie jak na „dużych” ekranach, efekt jest taki, że wyświetla się sieczka – oraz druga, po prawej stronie, wygenerowana przez osobną wtyczkę – to menu po prawej jest wyraźne, czytelne i łatwe w obsłudze na urządzeniach przenośnych. Aktualizacja: udało mi się wywalić to menu po lewej dzięki prostemu trickowi CSS

2. Typografia. Niektóre czcionki się wyświetlają nie do końca poprawnie (zwłaszcza na urządzeniach mobilnych) – na przykład „z” w literze „ż” jest nieco wyższe od zwykłego „z”. Aktualizacja: zmieniłem czcionkę domyślną na Helvetica Neue i wygląda na to, że pomogło. Jeżeli ktoś ma jakieś lepsze pomysły, proszę się śmiało wypowiadać…

Jak się już uporam z ww., pozostanie już tylko zadbać o wysokiej jakości treści. Póki co mój blog słynie głównie z tego, że usypia szybciej od Dormicum – niestety jeszcze nie uzyskałem oficjalnej licencji od FDA, więc piszę niejako „na czarno”, ale nic to. Setki uśpionych przed trzecim akapitem Czytelników nie mogą się mylić…


9
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
3 Wątki komentarzy
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Pani MtolepWiedźmaxpilGabriela Recent comment authors
  Zapisz się  
Powiadom o
Gabriela
Gość
Gabriela
offline

Och! Jak przejrzyście, wyraźnie (wielkość czcionki), spokojnie … nie usypiam i przestronnie. Podoba mi się bardzo! Choć nie znoszę na białym (matko jedyna, prawie wszyscy na białym, co to za moda?) bo oczy mi wysiadają, słowo, jak za długo na to patrze jestem oślepiona. Ale i tak mi się podoba.
Uciekam bo ślepnę!

Wiedźma
Gość
Wiedźma
offline

Nieee, no nie, na 23″ to się średnio czyta, przerzucam się na telefon 😉

Pani M
Gość
Pani M
offline

Fakt, trochę długie te linijki, ale poza tym na plus 🙂

tolep
Gość
tolep
offline

Mały szczególik. Istnieje taki przedział szerokości okna, przy której jest widoczne jednocześnie mobilne, jak i standardowe menu.

View post on imgur.com

%d bloggers like this: