PchełkiPchełki SQL

MSSQL vs Oracle: mały remis

Nie będę się dziś rozpisywał na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Chanuką, ani tego, czy Oracle jest lepszy od MSSQL. Napiszę zamiast tego o dwóch maleńkich różnicach między tymi silnikami baz danych.

Różnica numer 1: obowiązkowe FROM.

W Oracle zapytanie SELECT musi bezwarunkowo posiadać klauzulę FROM. Bez tego ani rusz. Błąd składni i tyle.

A co, jeżeli nie potrzebujemy żadnego tabelarycznego źródła danych, bo je sobie sami właśnie wyliczyliśmy „w locie”? I tak musimy dodać FROM na końcu. A co po FROM? Jak to co: DUAL. DUAL to taka wirtualna, dynamiczna tabelka, która ma wszystkie możliwe nazwy kolumn i tylko jeden rekord o takich wartościach, jakie sobie zdefiniujemy. Przykład:

SELECT 1+2 AS jeden_plus_dwa FROM DUAL;

W MSSQL natomiast słówko FROM jest opcjonalne. Jeżeli nie potrzebujemy wyszczególniać tabel źródłowych, po prostu je pomijamy:

SELECT 1+2 AS jeden_plus_dwa;

Punkt dla MSSQL za zwięzłość i za to, że nie trzeba pamiętać durnej nazwy (czemu akurat DUAL? Czemu nie SINGLE albo ROAR, albo nawet HRUMPFFF?)

Różnica numer 2: CREATE or REPLACE

Pisząc skrypt tworzący obiekt w bazie danych zawsze należy najpierw sprawdzić, czy ów obiekt już tam istnieje (jeżeli tak, to albo go usunąć i utworzyć na nowo, albo zmodyfikować definicję istniejącego obiektu). W Oracle mamy następującą składnię:

CREATE OR REPLACE VIEW dbo.jakas_nazwa AS
SELECT kolumna
   , inna_kolumna
   , jeszcze_inna_kolumna
FROM dbo.tabela
WHERE jakis_warunek = jakas_wartosc
   OR jakas_kolumna IS NOT NULL;

Powyższe zapytanie DDL utworzy nam obiekt (tabelę, widok, procedurę, funkcję lub cokolwiek innego – w powyższym przykładzie jest to akurat widok) o podanej nazwie, jeżeli ów obiekt jeszcze nie istnieje, lub zmodyfikuje definicję istniejącego obiektu, jeżeli ów już istnieje.

Natomiast w MSSQL trzeba kombinować dookoła:

IF OBJECT_ID('dbo.jakas_nazwa') IS NULL EXECUTE('CREATE VIEW dbo.jakas_nazwa AS SELECT 1 AS x;')
GO

ALTER VIEW dbo.jakas_nazwa AS
 SELECT kolumna
    , inna_kolumna
    , jeszcze_inna_kolumna
 FROM dbo.tabela
 WHERE jakis_warunek = jakas_wartosc
    OR jakas_kolumna IS NOT NULL;

Jak widać trzeba było rozbić zagadnienie na dwa osobne kroki. Wersja Oracle jest bardziej zwięzła, załatwia sprawę w pojedynczej operacji no i jest też mniej błędogenna… Punkt dla Oracle.

Tymczasem zmywak czeka.

Punkt dla zmywaka.

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "MSSQL vs Oracle: mały remis"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Butter
Gość

MSSQL: Update…. from
MSSQL: procedura może zwracać kilka record set’ów

Close