Pchełki SQL: Drobiazg, a cieszy

Dziś prościutki trick pomocny wszystkim piszącym duże ilości kodu SQL.

Jak wszyscy wiedzą[citation needed] w Visual Studio można tworzyć regiony kodu, czyli takie bloki, które automatycznie „dostają” na marginesie edytora ikonkę minusika w kwadraciku (po naszemu: minusa w kwadracie), umożliwiającą „zwinięcie” całego bloku do jednej linii. Dzięki temu możemy owe bloki kodu niejako „odsunąć na bok” bez faktycznego usuwania ich z programu. Robi się to za pomocą pary znaczników #region – #endregion i nie jest niczym nowym.

Niestety, podobnej funkcjonalności brakuje w SSMS. Jeżeli piszemy długi, naprawdę długi skrypt SQL i chcemy „zwinąć” jakiś blok kodu wizualnie do jednej linii, nie możemy zastosować tricku z #region / #endregion, bo SSMS czegoś takiego nie rozpozna i natychmiast zbluzga nas komunikatem błędu.

Cóż więc czynić?

Metoda jest prosta i tak oczywista, że aż mi wstyd, że sam na to nie wpadłem. Otóż SSMS tworzy takie „zwijane” bloki kodu za każdym razem, kiedy piszemy jakiś logiczny blok kodu – na przykład SELECT albo UPDATE, albo pętlę WHILE czy też blok CASE i tak dalej.

Jak więc utworzyć „region” w TSQL?

Trzeba otoczyć blok kodu operatorem BEGIN … END

O, tak:

fold-unfold-01

W efekcie w linijce 6 powstał na marginesie „minusik”, którego kliknięcie da nam taki oto efekt:

fold-unfold-02

Jak widać linie 7-10 schowały się, ale w dalszym ciągu są aktywne – uruchomienie skryptu wykona również te „schowane” linie.

 


Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
  Zapisz się  
Powiadom o
%d bloggers like this: