PchełkiPchełki SQL

Pchełki SQL: Drobiazg, a cieszy

Dziś prościutki trick pomocny wszystkim piszącym duże ilości kodu SQL.

Jak wszyscy wiedzą[citation needed] w Visual Studio można tworzyć regiony kodu, czyli takie bloki, które automatycznie „dostają” na marginesie edytora ikonkę minusika w kwadraciku (po naszemu: minusa w kwadracie), umożliwiającą „zwinięcie” całego bloku do jednej linii. Dzięki temu możemy owe bloki kodu niejako „odsunąć na bok” bez faktycznego usuwania ich z programu. Robi się to za pomocą pary znaczników #region – #endregion i nie jest niczym nowym.

Niestety, podobnej funkcjonalności brakuje w SSMS. Jeżeli piszemy długi, naprawdę długi skrypt SQL i chcemy „zwinąć” jakiś blok kodu wizualnie do jednej linii, nie możemy zastosować tricku z #region / #endregion, bo SSMS czegoś takiego nie rozpozna i natychmiast zbluzga nas komunikatem błędu.

Cóż więc czynić?

Metoda jest prosta i tak oczywista, że aż mi wstyd, że sam na to nie wpadłem. Otóż SSMS tworzy takie „zwijane” bloki kodu za każdym razem, kiedy piszemy jakiś logiczny blok kodu – na przykład SELECT albo UPDATE, albo pętlę WHILE czy też blok CASE i tak dalej.

Jak więc utworzyć „region” w TSQL?

Trzeba otoczyć blok kodu operatorem BEGIN … END

O, tak:

fold-unfold-01

W efekcie w linijce 6 powstał na marginesie „minusik”, którego kliknięcie da nam taki oto efekt:

fold-unfold-02

Jak widać linie 7-10 schowały się, ale w dalszym ciągu są aktywne – uruchomienie skryptu wykona również te „schowane” linie.

 

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close