Techniczne

WordPress: na skróty

Używam od dość dawna wtyczki „Redirection” (po naszemu: „Przekierowanie”), która – zgodnie z nazwą – umożliwia właścicielowi blogu definiowanie przekierowań z jednych adresów na inne.

Najbardziej popularne jej zastosowanie to sytuacja, kiedy pomylimy się w tytule wpisu (literówka) i tę pomyłkę opublikujemy. Możemy potem zmienić sam tytuł, ale link do artykułu pozostanie z literówką.

Przykład: piszę artykuł pod tytułem „Dupa”, ale się pomyliłem i wpisałem „Dópa” więc WordPress wygeneruje mi linka http://xpil.eu/dopa/ i nawet jeżeli potem poprawię „Dópa” na „Dupa”, link nadal będzie nieprawidłowy. Mogę oczywiście poprawić link ręcznie, ale to już musztarda po obiedzie, ponieważ powiadomienia o nowym poście poszły już do subskrybentów, do RSS-a i tak dalej.

A dzięki wtyczce Redirection mogę na stałe przekierować „/dopa/” na „/dupa/” i sprawa załatwiona.

Ostatnio jednakowoż odkryłem Amerykę: tej wtyczki można używać nie tylko do korygowania błędnych linków, ale również do organizowania sobie pracy przy blogu. A mianowicie zauważyłem, że czterema najczęściej przeze mnie odwiedzanymi stronami na moim własnym blogu są:

  • Panel administracyjny (http://xpil.eu/wp-admin/)
  • Dodawanie nowego wpisu (http://xpil.eu/wp-admin/post-new.php)
  • Dodawanie nowego cytatu do bazy cytatów (http://xpil.eu/wp-admin/post-new.php?post_type=quote)
  • Wyświetlanie kalendarza z wpisami (http://xpil.eu/wp-admin/edit.php?page=cal)

A skoro tak często ich używam, to zamiast się do nich każdorazowo doklikiwać z menu administracyjnego, wystarczy utworzyć jednoliterowe przekierowania!

I tak też zrobiłem. Od jakiegoś czasu po prostu wpisuję w pasek adresu: xpil.eu/n – pukam Enter – i zostaję przeniesiony do okienka dodawania nowego wpisu (po uprzednim zalogowaniu się rzecz jasna). Tak samo xpil.eu/a dla głównego panelu administracyjnego, xpil.eu/c dla kalendarza oraz xpil.eu/q aby dodać nowy cytat.

Jest to szczególnie wygodne na telefonie, gdzie dźganie paluchem w celu doklikania się gdzie trzeba bywa wyjątkowo upierdliwe.

Ktoś mógłby powiedzieć: ale zaraz, zaraz, przecież masz zakładki w przeglądarce, dlaczego by z nich nie skorzystać?

A no dlatego, że nie chcę sobie zaśmiecać paska zakładek zbyt wieloma linkami do tej samej strony. Miejsce na ekranie trzeba szanować!

O.

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "WordPress: na skróty"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pshemko
Gość

Z tego co kojarzę, to nowsze wersje WP mają wbudowane takie przekierowanie. Nie ważne jak zmodyfikujesz url, a WP i tak przekieruje cię do dobrego wpisu, bo przekierowanie bazuje na id wpisu, a nie na urlu.

Sprawdź też

Close
Close