Wspólny gen nie istnieje

Jak przeczytałem ostatnio na jednym z moich ulubionych blogów, uczeni doszli niedawno do zaskakującego odkrycia: życie na Ziemi nie ma ani jednego wspólnego genu.

Innymi słowy, jeżeli weźmiemy jeden gatunek, to oczywiście wszyscy jego przedstawiciele będą mieli genotyp niemal identyczny. Dokładanie kolejnych gatunków i porównywanie ich genów sprawi, że „część wspólna” tych genów będzie maleć – co jest w jakiś tam sposób intuicyjnie logiczne. Jednak najbardziej niezwykłe jest to, że w pewnym momencie część wspólna znika zupełnie! A więc nie ma jakiegoś „minimalnego genu” wspólnego dla wszystkich organizmów żyjących na Ziemi.

Interesujące, nieprawdaż?

Źródło: !klik!

Źródło źródła: !klik!


9
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
3 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
xpilJaroJacek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Jaro
Gość
Jaro
offline

raczej oczywiste niż interesujące. Z jakiej paki jakaś mucha ma być spokrewniona z człowiekiem?

Jaro
Gość
Jaro
offline

wciąż nie widzę w tym nic niezwykłego. Jeśli mamy z muchą wspólny gen 14-ty, a mucha z małpą 18-ty, a my z małpą 11-ty to się to trzyma kupy. Wcale nie musi istnieć jeden wspólny gen dla wszystkich żywych organizmów.

Jacek
Gość
Jacek
offline

Po pierwsze: xpil, przestań zmieniać layout, bo muszę zerkać na adres, żeby się upewnić, że trafiłem na właściwą stronę. 😉
Po drugie: brak jednakowych genów nie jest aż tak zaskakujący. Różne mutacje prowadziły w różnych kierunkach, w kolejnych krokach mutowały inne geny w różnych gatunkach itd. Nie wiem dlaczego tak to dziwi naukowców. Ja bym raczej był zdziwiony gdyby po dwóch miliardach lat okazało się, że wszystkie gatunki mają ciągle jakieś wspólne geny.

%d bloggers like this: