Ogólne

Jednoczesność

2watches[1]Dziś odrobina wydumanych, jednak nie do końca bezsensownych, rozważań prawniczych.

Ponieważ prawnik ze mnie taki jak z koziej dupy wyciskarka do twarogu, skupię się na jednym, w dodatku bardzo uproszczonym, przypadku.

Załóżmy, że pewne małżeństwo (Ania i Bartek) postanowiło się zabezpieczyć na wypadek swojej śmierci i złożyli testament. A tam stoi jak wół, że w razie śmierci któregokolwiek z nich, wspólny majątek dziedziczy współmałżonek, który pozostał przy życiu. A jak zginą obydwoje na raz, całość dziedziczy ich dziecko, Cezary.

Proste? No, w zasadzie tak, nie ma się do czego przyczepić.

Aczkolwiek zastanówmy się przez chwilę co tak naprawdę znaczy sformułowanie, że „zginą obydwoje na raz”?

Wyobraźmy sobie, że Ania z Bartkiem postanowili nieco się odchamić od spraw codziennych, Czarka pozostawili na gospodarce, a sami polecieli na Fidżi. Niestety, pechowo, ich samolot rozbija się na środku Pacyfiku, wszyscy pasażerowie giną na miejscu.

Zgodnie z testamentem, Cezary dziedziczy całość majątku, pomimo zgrzytających z zazdrości zębami krewnych i powinowatych Ani i Bartka. Ponieważ Cezary ma dopiero osiemnaście lat i nie potrafi za bardzo rozporządzać dużymi pieniędzmi, wydaje wszystko w dwa tygodnie. Szybkie dziewczyny, piękne samochody i tak dalej.

Tymczasem po trzech tygodniach okazuje się, że jeden z pasażerów tamtego feralnego lotu, (niejaki Darahid ibn Eram) jednak przeżył i był świadkiem, że Ania zginęła przed Bartkiem. Ba, tak się „szczęśliwie” złożyło, że w momencie katastrofy Darahid akurat pstrykał zdjęcia i udało mu się precyzyjnie uchwycić scenę, w której głowa Ani dostaje się pomiędzy fotele, które następnie zamieniają ją w krwawą miazgę, a Bartek przetrwał pierwsze uderzenie o powierzchnię wody i zginął dwie minuty później, kiedy pracujący jeszcze wirnik lewego silnika zmielił go na miskę flaków. Wszystko to widać wyraźnie na zdjęciach, a Darahid dodatkowo potwierdza, że wszystko widział.

Zgodnie z testamentem, Bartek odziedziczył więc całość majątku Ani. Co prawda nie na długo, bo tylko na dwie minuty, ale przecież testament nie precyzuje ile czasu musi upłynąć między śmierciami Ani i Bartka, żeby zostały one uznane za następujące jedna po drugiej, a nie równoczesne.

Ba, ustalenia fizyki einsteinowskiej wręcz wykluczają możliwość stwierdzenia równoczesności dowolnych dwóch zdarzeń we wszechświecie, teoretycznie unieważniając w ten sposób większość testamentów. Teoretycznie, albowiem wygląda na to, że nie ma znaczenia co stało się naprawdę, za to ma znaczenie w co uwierzą prawnicy i spadkobiercy.

W powyższym przypadku krewni Bartka, dowiedziawszy się o całej sytuacji, wstępują na drogę sądową, chcąc odzyskać należną im część swojego spadku. Prawo mówi bowiem, że po śmierci Bartka dziedziczą wszyscy mniej więcej po równo, a więc Cezary i jego siostra Felicja otrzymują po jednej czwartej majątku, podobnie jak rodzice Bartka, Gerwazy i Helena (więcej spadkobierców na szczęście nie ma, i dobrze, bo nie znam się na prawie spadkowym i właśnie zacząłem grzęznąć z moją opowieścią).

Niestety, pieniędzy po Ani i Bartku już dawno nie ma. Żaden prawnik nie chce się podjąć sprawy, która jest ciężka, niewdzięczna i w zasadzie nie do wygrania. Wszyscy uczestnicy opowieści są sfrustrowani: Cezary, bo przehulał całą kasę ze spadku, Felicja, Gerwazy i Helena, bo dostali figę z makiem, Darahin ibn Eram, bo ciągali go przez pół roku po sądach. Tylko Ania z Bartkiem mają święty spokój.

Powyższy scenariusz może się wydawać wydumany. Owszem, nieco przejaskrawiłem to i owo, jednak znam osobiście bardzo podobny przypadek – stąd też wiem, jak bardzo nasze ludzkie prawo jest nieprzystosowane do sytuacji, w których trudna do ustalenia kolejność zdarzeń ma decydujący wpływ na wynik końcowy procesu prawnego.

Na deser polecam lekturę „Tragedii pralniczej” Stasia od Lemów – bardzo pouczająca przypowieść o tym, jak prawo nie nadąża za szeroko pojętym postępem technologicznym. A przy okazji bardzo, bardzo zabawne.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Jednoczesność"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
SlaveckM
Gość

Hmmm… To ja powiem tak. Najważniejsze jest zachować zdrowy rozsądek, nie być łasym na cudzą kasę – tym bardziej, że już dawno wydana 🙂 i nie uprzykrzać życia innym.

Powazniej mówiąc sadzę, że od śmierci do zrealizowania spadku muszą jeszcze nastapic i tak jakieś procedury prawne, niemożliwe do wykanania w czasie 2 minut. Samo prawne stwierdzenie śmierci i wypisanie aktu zgonu musi trwać dłużej.

No chyba że jest się szefem parlamentu jakiegoś dziwnego kraju i na informację medialną o prawdopodobnej śmierci głowy państwa, nomen omen w katastrofie lotniczej, robi sie pospieszny skok na jego gabinet, sejf i fotel.

Close