Kosa na kamień

Jak można przeczytać w sekcji „O autorze„, jednym ze sposobów spędzania przeze mnie wolnego czasu jest pouczanie innych użytkowników Internetu, że nie mają racji.

duty_calls

No więc właśnie. Jestem przebrzydłym internetowym trollem. Albo raczej: mam w głowie takiego małego, podłego trolla, który nie potrafi przejść obojętnie obok, dajmy na to, błędu ortograficznego.

Jeszcze pół biedy, jeżeli literówka jest ewidentną lierwóką, jak ta tutaj. Ale już literuwki bym nie przepuścił 😉

No i przytrafiło mi się niedawno natrafić na ogłoszenie, w którym ktoś prosi, żeby jakichś-tam towarów nie wykupywać w tej-to-a-tej-firmie, bo u niego można to samo kupić taniej i lepiej.

Patrzę na to nieszczęsne „wykupywać” i mi się włączył troll, i dalejże tłumaczyć autorowi wpisu, że ma orta.

A ten mi na to, całkiem na spokojnie, że w czasownikach dokonanych występuje oboczność.

Myślę sobie, matkę mi obraża, czy ki grzyb? Zerkłem jednak szybciutko na Wikipedię, potem jeszcze dla pewności na sjp.pl – i faktycznie, jest oboczność i można wykupywać. I nawet nie ma to nic wspólnego z defekacją, jakkolwiek by się to komuś nie kojarzyło.

Kojarzy się Wam? Bo mi nie…

No więc właśnie. Ile by człowiek książek nie przeczytał, ile by rozumów nie pozjadał, zawsze znajdzie się ktoś bardziejszy.

Fajne to! Teraz jestem mędrszy o tę nieszczęsną oboczność 😉

Ot, co.

Sprawdź też

Akupresura na wakacjach

O kupowaniu opasek przeciwko chorobie lokomocyjnej

Siedem lat blogu

Jak ten czas leci...

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
xpilpani_mxpilButter5000lib Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
5000lib
Gość

A ja baaardzo lubię Trola w Tobie i to, kiedy i w jaki sposób zwracasz mi uwagę, gdy popełnię błąd. Poważnie. I niepoważnie też może być, a co! Ale jest jeszcze coś, ostatnio rozmawiałam,a w zasadzie nie chciałam,ale samo wyszło, bo mam manię poprawiania dziennikarzy, a nagminnie słyszę „Mi” tam gdzie powinno być „Mnie” a o „wogle” to nawet w szczególe nie wspomnę, No i „poszło o to”, że owo poprawianie zaczęło kogoś drażnić…”Wogle” tego nie rozumiem. :-))). A wykupywać nie mam zamiaru, nie kupuję też oboczności…

Butter
Gość
Butter

Panie, o łortogrfiem dba teraz tyle narzędzi, że trzeba się starać, coby jakowyś błąd popełnić [albo mieć to totalnie w null diwajsie]. IMHO większy problem jest tam, gdzie Ci Word nie poda pomocnej raciczki. Dzisiaj czytałem założenia do projektu jednego z moich ulubieńców w tej dziedzinie. Ten styl, to konstrukcje logiczne. Mój parser wysiada mniej więcej co 2 strony – przepełnienie bufora itp. Pozbieram trochę i kiedyś podrzucę, choć boję się, że konwencja Genewska może mieć na to jakiś paragraf. No i nieskażone dziecięce oczęta mogą to zobaczyć. A jak wiadomo, jak się coś zobaczy to się nie da się odzobaczyć.

pani_m
Gość
pani_m

No to jak trolić, to trolić…

– „Wykupywać” nie jest czasownikiem dokonanym.
– Oboczność tyczy się raczej tematów, a nie końcówek fleksyjnych.
– SJP to gorzej niż wikipedia pod względem wiarygodności, źródłem Jedynej Prawdziwej Prawdy jest sjp.pwn.pl, a już najlepiej profesor Bańko.

Podsumowując: „wykupywać” jest co prawda prawidłowym wyrażeniem, ale z powodów innych, niż podane przez rozmówcę.

%d bloggers like this: