Ogólne

nginx

zygmunt-latawiec-nginxNiedawno pisałem o przesiadce niniejszego słitaśnego blogaska z MySql-a na MariaDB. Tymczasem wczoraj udało mi się dokonać kolejnej modyfikacji: podmieniłem Apache na nginx. Dzięki temu moja LAMP-a jest teraz tak zmodyfikowana, że zaczyna przypominać skrzyżowanie dzwonu Zygmunta z latawcem. Niemniej jednak działa i serwuje strony szybciutko i bezbłędnie.

Sama przesiadka jest względnie bezbolesna, acz nie tak trywialna jak podmiana MySQL-a na MariaDB. Tam instalator MariaDB automagicznie wyeksmitował MySQL-a i wprowadził się na jego miejsce w taki sposób, że prawie nie widać różnicy. W przypadku nginx natomiast trzeba najpierw zainstalować oprogramowanie, potem ręcznie wyłączyć Apache i włączyć nginx, a w międzyczasie dokonać translacji wszystkich reguł ze wszystkich plików .htaccess (których nginx nie obsługuje). Zarówno składnia jak i lokalizacja tych reguł w nginx jest zupełnie inna.

Ponieważ nie chciało mi się tej składni uczyć, znalazłem jakiegoś automata on-line, który mi to zrobił w trymiga. Trzeba tylko ^V w jednym miejscu, potem klik i potem ^C w drugim.

Proszę mnie nie pytać o cel ani sens tych modyfikacji, ponieważ takowy nie istnieje. To coś jakby grzebanie palcem w uchu – człowiek to robi, bo ma palec i ucho 😉

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close