nginx

https://xpil.eu/CX11O

zygmunt-latawiec-nginx

Niedawno pisałem o przesiadce niniejszego słitaśnego blogaska z MySql-a na MariaDB. Tymczasem wczoraj udało mi się dokonać kolejnej modyfikacji: podmieniłem Apache na nginx. Dzięki temu moja LAMP-a jest teraz tak zmodyfikowana, że zaczyna przypominać skrzyżowanie dzwonu Zygmunta z latawcem. Niemniej jednak działa i serwuje strony szybciutko i bezbłędnie.

Sama przesiadka jest względnie bezbolesna, acz nie tak trywialna jak podmiana MySQL-a na MariaDB. Tam instalator MariaDB automagicznie wyeksmitował MySQL-a i wprowadził się na jego miejsce w taki sposób, że prawie nie widać różnicy. W przypadku nginx natomiast trzeba najpierw zainstalować oprogramowanie, potem ręcznie wyłączyć Apache i włączyć nginx, a w międzyczasie dokonać translacji wszystkich reguł ze wszystkich plików .htaccess (których nginx nie obsługuje). Zarówno składnia jak i lokalizacja tych reguł w nginx jest zupełnie inna.

Ponieważ nie chciało mi się tej składni uczyć, znalazłem jakiegoś automata on-line, który mi to zrobił w trymiga. Trzeba tylko ^V w jednym miejscu, potem klik i potem ^C w drugim.

Proszę mnie nie pytać o cel ani sens tych modyfikacji, ponieważ takowy nie istnieje. To coś jakby grzebanie palcem w uchu - człowiek to robi, bo ma palec i ucho 😉

https://xpil.eu/CX11O

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.