Nowy WordPress

Wczoraj pojawiła się nowa wersja WordPressa, czyli oprogramowania, na którym stoi większość blogów na całym świecie (w tym ten, który właśnie czytasz).

Nowa wersja ma numer 4.3.

Co się zmieniło?

Całkiem sporo, acz bez rewolucji. Nie zamierzam tu wymieniać wszystkich ulepszeń, tylko te najważniejsze:

  • Po pierwsze, edycja menu została przeniesiona w to samo miejsce, gdzie dostosowuje się układ i wygląd bieżącego motywu. A więc zamiast wchodzić w opcję Wygląd => Menu, można teraz dostosowywać menu w Wygląd => Personalizacja (zaleta: widzimy zmiany menu na żywo, w bieżącym podglądzie, zanim je upublicznimy).
  • Po drugie, przy zakładaniu nowego użytkownika WordPress teraz automatycznie wygeneruje bardzo bezpieczne hasło – nie trzeba więc uciekać się do zewnętrznych generatorów haseł ani kombinować samemu.
  • Po trzecie, od tej pory jeżeli utworzymy nową stronę na swoim blogu (co się na ogół zdarza raczej rzadko, ale czasem się jednak zdarza), to komentarze pod nią będą domyślnie wyłączone. Jest to ukłon w stronę większości blogerów, którzy każdorazowo musieli wyłączać komentarze pod nowo dodanymi stronami.
  • Po czwarte, dodano (w końcu!) natywną obsługę ikonki strony – do tej pory trzeba było w tym celu używać wtyczek lub grzebać ręcznie w html-u motywu.
  • Po piąte, można teraz prościej i szybciej formatować post. Na przykład jeżeli zaczniemy linię tekstu od *, zamieni się ona automatycznie w listę nieuporządkowaną (użyłem tej techniki przy pisaniu tego postu). Jeżeli zaczniemy od 1. lub 1), tworzymy listę numerowaną. #, ##, ### i tak dalej (aż do sześciu powtórzeń ######) wstawi nam tekst z atrybutem H1 (2, 3, 4…). Wredzcie zaczynając od > wstawiamy do wpisu cytat. To wszystko to są niby drobiazgi, ale biorąc po duwagę, że przedtem trzeba było w celu ich włączenia sięgnąć po mysz, oszczędzamy w ten sposób piszącym całkiem sporo czasu.
  • Po szóste (i ostatnie na mojej dzisiejszej liście), coś dla programistów: ponieważ PHP 7 ma się pojawić w tym roku, WordPress zaczyna przymiarki do bycia kompatybilnym z tą wersją, co oznacza odejście od starszych wersji. Konkretnie chodzi o to,że od wersji 4.3 WordPress nie obsługuje konstruktorów w składni PHP 4 (co jest trochę wyjściem przed orkiestrę, bo PHP 7 jeszcze będzie obsługiwało te konstruktory, dopiero PHP 8 – nie). W praktyce oznacza to, że twórcy niektórych wtyczek będą mieli trochę pracy z przepisaniem swoich kostruktorów do wersji zgodnej z PHP 7 (a więc zamiast używać nazwy klasy jako konstruktora, trzeba będzie to zamienić na __construct).

To tyle jeżeli chodzi o perspektywę blogujących. A co z czytelnikami? Hm. Jedyne, co (być może) zauważą, to zwiększona ilość nudnych, technicznych wpisów na niektórych blogach 😉


2
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
xpil5000lib Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
5000lib
Gość
5000lib
offline

Z chcęcią witam takie wpisy na Twoim blogu,czy ta wersja wordpressa to nazwana na cześć B. Holiday… Czy jest jakaś nowsza?

%d bloggers like this: