Pchełki WordPress: jak dodać wyszukiwarkę do menu

Wyszukiwarka to ważny element każdej strony internetowej. Najlepiej żeby była na górze strony ponieważ tam oczekują jej odwiedzający.

W przypadku stron opartych na WordPress sposobów na umieszczenie wyszukiwarki na stronie jest mnóstwo:

 1. Można zainstalować motyw, który ma wyszukiwarkę już wbudowaną. Zaleta: gotowiec, działa z marszu. Wada: nie za bardzo mamy kontrolę nad tym, gdzie owa wyszukiwarka się pojawi. Może na górze, może na dole, może we wtorki…
 2. Można wrzucić widżet z wyszukiwarką. Zaleta: w zasadzie też gotowiec, każdy umie dodać widżet. Wada: nie zawsze mamy dostępną lokalizację widżetu w górnej części strony.
 3. Można skorzystać z wtyczki, która dodaje wyszukiwarkę do menu. Zaleta: menu na ogół mamy na górze strony. Wada: wtyczki czasem robią więcej, niż byśmy chcieli.
 4. Można własnoręcznie zmodyfikować kod motywu. Zaleta: pełna kontrola. Wada: zmiany giną po aktualizacji motywu (chyba że pobawimy się w motyw potomny, ale tu już więcej kombinowania). No i trzeba wiedzieć co, gdzie i jak zmienić.
 5. Można wreszcie ręcznie dodać wyszukiwarkę do menu – i o tym właśnie jest dzisiejszy wpis. Wada: trzeba zrobić kopiuj – wklej, a więc prawie jakbyśmy pisali własny program! Zaleta: metoda po prostu działa i daje 100% kontroli nad tym, co się dzieje.

No dobra, ale jak to właściwie zrobić?

Bardzo prosto:

 • Otwieramy sobie Notatnik (lub jego odpowiednik)
 • Wklejamy doń następujący kod:
<form role=”search” method=”get” id=”searchform” class=”searchform” action=”https://xpil.eu/”> <div> <input type=”text” placeholder=”Szukaj” value=”” name=”s” id=”s”> <input type=”submit” id=”searchsubmit” value=”Szukaj”> </div> </form>
 • Zamieniamy w powyższym kodzie adres https://xpil.eu na adres naszego blogu.
 • W panelu administracyjnym wchodzimy w edytor menu.
 • Dodajemy nową pozycję, w adresie wpisujemy https://# a w tekst odnośnika wklejamy powyższy kod (ze zmienionym adresem):
 • Klikamy “Dodaj do menu”, zapisujemy zmiany.
 • Podziwiamy.

Od tej chwili mamy w menu okienko wyszukiwania – i to niezależnie od tego, czy będziemy potem zmieniać skórki czy nie, albo instalować / usuwać różne wtyczki.

Zapisz się
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
2
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x