Ogólne

Skok – kulisy

Dziś napiszę krótko o tym, w jaki sposób powstało niedawne opowiadanko „Skok„.

Zaczęło się od autentycznej (i na szczęście nieudanej) próby samobójczej, w której miałem nieprzyjemność uczestniczyć w charakterze (głównie) tłumacza między polskojęzycznym skoczkiem a lokalnymi przedstawicielami stróżów prawa.

Tak więc opowiadanie zaczyna się od tego, że główny bohater skacze. Ale co dalej?

W odróżnieniu od poprzednich mini-opowiadań, których zarysy fabuł znałem z góry, i trzeba je było tylko dopracować językowo, tutaj od samego początku nie miałem bladego pojęcia co się wydarzy dalej.

Rozpatrzyłem kilka wariantów uratowania Simona: otwierający się nieoczekiwanie dach rozkładanego właśnie warzywniaka, przypadkowy postrzał (efekt kłótni sąsiadów na piętnastym piętrze) zmieniający trajektorię jego upadku, ewentualnie interwencję przybyszów z innej planety. Żaden nie wydał mi się nazbyt oryginalny, porzuciłem więc opowiadanko na kilka miesięcy.

Wreszcie któregoś dnia, rozmyślając nad tym, jak by tu uporządkować i pogrupować wpisy na blogu, zacząłem od niechcenia czytać „Plan idealny” (napisany ponad półtora roku wcześniej) – i nadeszło olśnienie: przecież Rój świetnie się nada do uratowania Simona.

Wtedy nadal jeszcze nie wiedziałem w jaki konkretnie sposób miałoby to nastąpić, ale przynajmniej pojawił się jakiś przybliżony kierunek. Szybciutko więc zamieniłem anonimową wieżę w anonimowym mieście na bostońską South Station Tower, przydałem Simonowi pracującego w Hytronix szwagra (tego Debussy-ego musiałem wyguglać, w życiu nie słuchałem ani jednego jego utworu) – i jakoś to poszło.

Pisanie przerwało mi się jeszcze ze dwa razy. Pierwszy raz, gdy nie miałem konkretnego pomysłu na to, w jaki sposób działa sam Rój (temat potraktowany dość pobieżnie w „Planie idealnym”, tutaj należało doszczegółowić). Z braku laku wykpiłem się w końcu paroma ogólnikami. Szczerze mówiąc nie za bardzo wyobrażam sobie faktyczną implementację tak wyrafinowanej sieci komputerowej, przy takiej skali miniaturyzacji – no ale już od ładnych kilkunastu lat przymiotnik „kwantowy” skutecznie zastępuje magię wszędzie tam, gdzie nie wiadomo jak rzeczy naprawdę działają – i ja też skorzystałem z tego uproszczenia.

Drugi raz przerwało mi się przed samym końcem, kiedy Rój był już pod kontrolą Stevena, a Simon miał właśnie uderzyć w chodnik. Po prostu nie miałem koncepcji technicznej na uratowanie Simona. Opowiadanko poleżało więc sobie kolejne trzy tygodnie w wordpressowej poczekalni – aż któregoś dnia stwierdziłem, że skoro nie mam pomysłu, trzeba iść na czuja. Końcówka napisała mi się w dwa popołudnia; do ostatniej chwili nie wiedziałem co się stanie. Podświadomość podsunęła mi rozwiązanie ściągnięte żywcem z pierwszego rozdziału „Dialogów” Lema (tego, w którym Hylas i Filonous kłócą się na temat możliwości – bądź niemożności – tak zwanego „atomowego zmartwychwstania”). Z wrodzonego lenistwa pozostawiłem tę część bez zmian.

Sama końcówka zaś jest efektem mojego – tradycyjnego już – syndromu „ja chcę teraz!” – a więc, skoro główna część już się napisała, a Simon został uratowany (przynajmniej w pewnym sensie, kwestia dyskusyjna), trzeba było szybciutko pozamykać wszystkie pozostałe wątki – i hyc, opublikować. Widać ten pośpiech w ostatnich zdaniach, oj widać.

A na dniach szykuje się sprawozdanie z kończącego się właśnie weekendu. Będą zdjęcia!

I jeszcze kilka zaległych recenzji, ale to potem…

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close