Szwedzki kucharz poleca: zupa ogórkowa

https://xpil.eu/sMOEI

Jako że nasz najnowszy członek rodziny wtranżala zupy na potęgę, zamiast kupować słoiczki, można własnoręcznie ukręcić zupkę w maszynce. Tym razem zupa ogórkowa (za cholerę nie wiem kim był Ogórkow, na moje ucho jakimś genialnym kucharzem zza wschodniej granicy...)

Składniki:

 • 1 ogórek (obrany)
 • 1 mała cebula (50-60 g, obrana i poćwiartowana na cztery poczwórne ćwiartki - niezwykle istotne jest, by liczbą ćwiartek była czwórka. Szóstka - wykluczone!)
 • łyżka świeżego kopru
 • 30 g masła (używaliśmy masła niesolonego, ale zwykłe też może być)
 • kostka rosołowa wymieszana w 0.5 l wody (zamiast kostki rosołowej może być kostka warzywna)
 • sól i pieprz
 • 200 g ziemniaków, obranych, pociętych w kostkę i opłukanych pod bieżącą wodą, w pełni księżyca, o północy, twarzą w kierunku południowym.
 • 100 ml śmietany lub jogurtu naturalnego

Sposób przyrządzenia:

 1. Przeciąć ogórek na pół (wzdłuż) i wydrążyć (łyżeczką) środek w celu usunięcia ziarenek. Potem pokroić każdą połówkę na cztery równe części (tym razem już w poprzek). Włożyć ogórek, cebulę i koper do machiny i włączyć na 10-15 sekund na szybkości 5.
 2. Oczyścić brzegi miski szpatułką. Wlać kostkę rosołową, włożyć masło i ziemniaki. Gotować przez 12 minut (100 stopni, prędkość "spoon", włączyć "reverse blade direction" żeby się lepiej wymieszało).
 3. Sprawdzić czy się ziemniaki ugotowały, następnie zrobić z nich purée (między 30 sekund a 2 minuty, prędkość 8). Nie próbuj robić purée z niedogotowanych ziemniaków, bo w efekcie uzyskasz kleistą maziaję.
 4. Dodać śmietanę (lub jogurt) i mieszać przez 10-15 sekund na prędkości 8.

Podawać na gorąco lub schłodzić w lodówce.

Wersja alternatywna (jeszcze tego nie próbowaliśmy, ale ponoć działa): rezygnujemy z kostki rosołowej, bierzemy tylko pół cebuli i zamieniamy ziemniaki na orzechy nerkowca. Wrzucamy wszystkie składniki razem i mieszamy na prędkości 10 aż do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji.

https://xpil.eu/sMOEI

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.