Ogólne

Kółko graniaste

Pisałem już kilkukrotnie o wadach i zaletach ruchu lewostronnego, a także o tym, jak jazda autem w Irlandii ma się do jazdy autem w kraju Orła Kaczki i dlaczego.

Dziś krótko o rondach. Wyjątkowo nie będę narzekał ani chwalił tych czy tamtych kierowców czy systemów. Zamiast tego zwrócę uwagę znudzonego tym przydługawym wstępem Czytelnika na interesujące zagadnienie statystyczne związane z rondami w ogólności.

Otóż, z założenia, rondo ma umożliwiać rozładowanie ruchu na skrzyżowaniu wielu dróg. Dzięki rondu (rondowi? rondemu??) bowiem możliwe jest „współjechanie” wielu aut w obrębie tego samego „skrzyżowania” w sposób (względnie) bezkolizyjny. Jedni jadą z południa na północ, inni ze wschodu na zachód – oczywiście, trzeba uważać, trzeba obserwować co się dzieje, ale ogólnie rzecz ujmując ruch odbywa się w sposób płynny i nawet nie wymaga (zazwyczaj) świateł.

Cały trik polega bowiem na statystyce – założenie jest takie, że drogi dochodzące do ronda są mniej więcej tak samo „ważne”, w związku z czym prawdopodobieństwo, że samochód będzie zjeżdżał z ronda pierwszym zjazdem jest – w przybliżeniu – równe prawdopodobieństwu zjechania jakimkolwiek innym zjazdem. Oczywiście w zależności od pory dnia, dnia tygodnia oraz paru innych czynników, rozkład ruchu nigdy nie będzie idealnie równomierny – jednak jest on na tyle jednolity, że czas oczekiwania na wjazd na rondo (jak się już do ronda dojedzie) jest względnie krótki.

Niestety, cała ta idea bierze w łeb kiedy jedna z dróg prowadzących do/z ronda jest znacznie „główniejsza” lub „podrzędniejsza” od innych. Wówczas bowiem rozkład ilości aut zjeżdżających / wjeżdżających na poszczególne drogi staje się bardzo niesymetryczny, a co za tym idzie zakłóca pracę całego ronda – co z kolei sprzyja powstawaniu korków i zatykaniu sąsiednich skrzyżowań.

Bardzo klasycznym przykładem takiej sytuacji jest rondo, którego jeden ze zjazdów prowadzi do centrum biznesowego, w którym mieści się wiele biurowców dużych firm (a co za tym idzie, w którym pracuje dużo ludzi dojeżdżających tam samochodami).

Oznaczmy ten zjazd literą X.

Otóż w takiej sytuacji kierowcy próbujący rano wjechać na rondo wjazdem X-1 (czyli tym bezpośrednio poprzedzającym zjazd X) mają przesrane, ponieważ bardzo dużo aut zjeżdża z ronda zjazdem X, blokując tym samym wjazd na rondo wjazdem X-1.

Sytuacja ulega diametralnej zmianie w czasie szczytu popołudniowego, kiedy dużo aut próbuje wjechać na rondo wjazdem X, a bardzo mało aut zjeżdża tym zjazdem z ronda. W takiej bowiem sytuacji czas oczekiwania na wjazd na rondo wjazdem X wydłuża się znacznie – po pierwsze z powodu korka, po drugie z powodu aut jadących po rondzie i nie-zjeżdżających zjazdem X.

Czy jest na to jakieś lekarstwo? Cóż, najlepszym rozwiązaniem jest rozładować rondo poprzez dołożenie łuków umożliwiających ominięcie ronda w sytuacji, kiedy zjeżdżamy z niego pierwszym zjazdem. Rozwiązanie takie zostało zastosowane przy większości dużych rond na M50 – na przykład przy zjeździe z drogi R108 na południową nitkę M50 (czyli pierwszy zjazd na M50 jadąc od sklepu IKEA). Jednak czasami, zwłaszcza w przypadku mniejszych rond, najzwyczajniej w świecie nie ma miejsca na dodatkowe drogi – takim przykładem jest rondo przy Leopardstown Business Park, na które rano bardzo trudno wjechać od strony N11, po południu zaś zawsze widać niekończący się sznur aut próbujących wyjechać z Leopardstown Business Park (mieści się tam m.in. centrum konferencyjne Microsoftu, szpital, przedszkole i parę dużych biurowców).

A najgorsze w tym wszystkim jest, że dużą inwestycję, jaką jest zbudowanie ronda w miejscu skrzyżowania, na ogół poprzedzają wieloletnie analizy i pomiary ruchu, na podstawie których buduje się modele i prognozy. Niestety, wystarczy potem żeby gdzieś w okolicy powstał jakiś duży zakład pracy, supermarket lub centrum rozrywki – i zamiast poprawienia przepływności ruchu mamy ostre zatwardzenie.

Najlepiej kupić rower…

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Kółko graniaste"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
B
Gość
Interesująca analiza, i jak mi się wydaje trafna. Jeśli można kilka uwag: zamiast "rondo" lepiej "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" (oprócz zgodności z KRD znikają też problemy z odmianą 😉 ) oraz niepotrzebnie "skrzyżowanie" w cudzysłowie – jest to jak najbardziej skrzyżowanie. Mnie irytują nowe typy takich skrzyżowań, które zaczynają powstawać. Mają w zamiarze działać sprawniej, bo można (przy trzech pasach) środkowym i prawym pasem przejechać na wprost bez manewru zjeżdżania ze skrzyżowania (bo znaki poziome prowadzą na wprost). Jest to niezgodne z montowanym przed takim skrzyżowaniem oznakowaniem – znakami C12. Są to znaki NAKAZU, mówiące o tym, że ruch ma… Więcej »
valdie68
Gość

Wg mnie rondo jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, zastąpić by je mogło jedynie skrzyżowanie z regulowaną sygnalizacją świetlną. Regulowaną czyli taką mierzącą na bieżąco kolejkę aut i dostosowującą do tego czas trwania "zielonego". Albo ew. jakiś kumaty krawężnik machający pałeczkami.

I zatkane czasem ronda są nie dlatego, że wszyscy wjeżdżają lub zjeżdżają jednym zjazdem. Tak by było, gdyby to było zwykłe równorzędne skrzyżowanie, a rondo zapycha się ponieważ auta nie mogą z niego zjechać, gdyż zaraz za rondem jest jakieś przejście dla pieszych czy zapchany parking, coś co utrudnia to zjechanie z ronda.

Close