Techniczne

Mieszanka niekorzystna

Dostałem wczoraj sms-a od znajomego z Polski, że Chińczycy namieszali mi na blogu.

Myślę sobie, no ładnie. Zachciało mi się własnego serwera, nie pozabezpieczałem go pewnie zbyt dobrze i teraz mam za swoje.

Ale zerkam na stronę – wszystko w porządku, żadnych nieczytelnych komentarzy, wszystko wygląda jak trzeba. Zaglądam jeszcze w panel administracyjny – niczego podejrzanego nie widzę.

Jednak kolega nie w ciemię bity, nie sądzę, żeby chciało mu się robić głupie kawały, coś musiał zauważyć. Dzwonię więc doń i zapytowuję o sssso chozzzzzi, a ten mi na to, że zamiast bloga wyświetla mu się jakiś chiński tekst. I że wrzucił go właśnie w tłumacza Google i mu wyszło, że ten tekst mówi, że mój blog jest niedostępny w jego kraju.

Tu mnie trochę oświeciło (ale tylko trochę). Przypomniałem sobie bowiem, że to ja sam wrzuciłem takie zdanie (i nawet przetłumaczyłem je automatem z angielskiego na chiński – nie wiem z jakim skutkiem, bo nie znam chińskiego) w konfigurację wtyczki iQBlockCountry, która to wtyczka z założenia ma blokować wyświetlanie bloga klientom łączącym się z państw, które w tejże wtyczce skonfiguruję.

Trochę mi ulżyło, bo przynajmniej upewniłem się, że tekst, chociaż po chińsku, jest „mojego” pochodzenia a nie jakichś włamywaczy. Od razu zapytałem kolegę, czy się łączy z Chin, na co zostałem oparsknięty, jako że kolega łączył się z Polski. Podał mi nawet swój adres IP, który przepuściłem przez kilka największych znanych mi serwisów dopasowujących adres IP do kraju, i wszędzie dostałem wynik, że faktycznie to polski adres.

Ponieważ zrobiło się już późno, postanowiłem problem zignorować i poszedłem spać.

O czwartej nad ranem nadeszła moja zmiana do przewijania i karmienia Juniora. Karmienie jedną ręką mam już opanowane całkiem nieźle, drugą zacząłem więc gmerać przy myszy i klawiaturze, z twardym postanowieniem rozwiązania chińskiej zagadki. Zaglądam na bloga… A tutaj napis po chińsku, informujący mnie, że z mojego kraju… blablabla, wiadomo.

Łączę się z Dublina. Irlandia. W ciul daleko od Państwa Środka. Coś tu mocno śmierdzi… Czyżby Chińczycy właśnie zaczęli przejmować władzę nad światem, zaczynając od serwerów DNS i proxy? Hmmm.

Na szczęście udało mi się zalogować do panelu administracyjnego, w którym w dalszym ciągu nic ciekawego się nie działo.

Dziesięć minut i trzy guglnięcia później wreszcie zrozumiałem. Otóż wtyczka iQBlockCountry działała jak najbardziej prawidłowo, to znaczy generowała stronę z komunikatem dla wszystkich łączących się z Chin (jak już niedawno wspominałem, jest to ponad 80% ruchu generowanego na moim blogu). Następnie wtyczka cache-ująca wrzucała ten komunikat do cache-u i serwowała go potem następnym gościom, niezależnie od tego, czy łączyli się z Chin, Katmandu czy Koziej Wólki. Proste jak drut…

Co więc robić?

Póki co wyłączyłem wtyczkę cache-ującą (szkoda! – jednak nie mam lepszego pomysłu) i sytuacja wróciła do normy.

Hmmm.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Mieszanka niekorzystna"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pendragon
Gość

A ja się wczoraj nauczyłem nowego słówka po chińsku, nie wiem jak się pisze ale czyta się ŁAN AN (znaczy dobranoc)

Sprawdź też

Close
Close