Ogólne

Nietypowe wykorzystanie stereoskopii

Dawno temu czytałem gdzieś artykuł o tym, jak w szybki sposób rozwiązywać zagadki typu „znajdź piętnaście szczegółów, którymi różnią się te dwa obrazki”. Wtedy mnie to zanadto nie zainteresowało, aż do wczoraj, kiedy znienacka spróbowałem opisanej tam metody. I co? I działa!

Trik polega na tym, żeby nałożyć na siebie obydwa obrazki – czyli patrzeć na jeden obrazek jednym okiem a na drugi – drugim. W ten sposób elementy identyczne pokryją się (i wyglądają „normalnie”), natomiast elementy różniące się są „podświetlone” ponieważ tak właśnie nasz mózg przetwarza sprzeczne informacje o obiekcie, płynące z różnych oczu.

Efekt – nawet najbardziej zagmatwaną łamigłówkę tego typu „roztrzaskujemy” w parę sekund.

Przykład do potrenowania: http://www.joemonster.org/art/21216/Znajdz_5_roznic

(przy okazji można sobie popatrzeć na duże, khem, krajobrazy, jak ktoś lubi duże krajobrazy).

A jak konkretnie osiągnąć stan, w którym każde oko patrzy na inny obrazek?

Po pierwsze można spróbować patrzeć „przez” ekran – to zadziała w sytuacji, kiedy obrazki znajdują się wystarczająco blisko siebie (no chyba że ktoś potrafi zrobić zeza rozbieżnego).

Po drugie zaś – i to jest moja preferowana metoda – można zrobić lekkiego zeza, czyli patrzeć w punkt między nami a ekranem – dzięki temu lewe oko patrzy na prawy obrazek i na odwrót (to skrzyżowanie nie ma żadnego wpływu na jakość wykrywania różnic).

Miłego oglądania!

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close