Nietypowe wykorzystanie stereoskopii

Dawno temu czytałem gdzieś artykuł o tym, jak w szybki sposób rozwiązywać zagadki typu "znajdź piętnaście szczegółów, którymi różnią się te dwa obrazki". Wtedy mnie to zanadto nie zainteresowało, aż do wczoraj, kiedy znienacka spróbowałem opisanej tam metody. I co? I działa!

Trik polega na tym, żeby nałożyć na siebie obydwa obrazki - czyli patrzeć na jeden obrazek jednym okiem a na drugi - drugim. W ten sposób elementy identyczne pokryją się (i wyglądają "normalnie"), natomiast elementy różniące się są "podświetlone" ponieważ tak właśnie nasz mózg przetwarza sprzeczne informacje o obiekcie, płynące z różnych oczu.

Efekt - nawet najbardziej zagmatwaną łamigłówkę tego typu "roztrzaskujemy" w parę sekund.

Przykład do potrenowania: http://www.joemonster.org/art/21216/Znajdz_5_roznic

(przy okazji można sobie popatrzeć na duże, khem, krajobrazy, jak ktoś lubi duże krajobrazy).

A jak konkretnie osiągnąć stan, w którym każde oko patrzy na inny obrazek?

Po pierwsze można spróbować patrzeć "przez" ekran - to zadziała w sytuacji, kiedy obrazki znajdują się wystarczająco blisko siebie (no chyba że ktoś potrafi zrobić zeza rozbieżnego).

Po drugie zaś - i to jest moja preferowana metoda - można zrobić lekkiego zeza, czyli patrzeć w punkt między nami a ekranem - dzięki temu lewe oko patrzy na prawy obrazek i na odwrót (to skrzyżowanie nie ma żadnego wpływu na jakość wykrywania różnic).

Miłego oglądania!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.