Owtyczkowany

https://xpil.eu/NVLu3

Jakiś czas temu popełniłem wpis dotyczący wszystkich używanych przeze mnie wtyczek WordPress. Tymczasem jednak blog przeszedł dość znaczne przeobrażenia, a w związku z tym również zestaw używanych przeze mnie wtyczek zmienił się diametralnie - dziś rzucimy sobie okiem na listę wszystkich aktywnych wtyczek. Od razu uprzedzam, ten wpis jest głównie dla ludzi zainteresowanych techniczną stroną WordPress-a, więc czuj się ostrzeżony...

OK, lecimy:

1. 404 to 301

Wtyczka służy to zamiany kodu odpowiedzi http 404 na 301. Innymi słowy, kiedy ktoś próbuje otworzyć nieistniejący adres na moim blogu, zamiast zobaczyć standardowy komunikat błędu WordPressa, zostanie przekierowany do przyjaźnie wyglądającej strony informacyjnej. Od środka natomiast, przeglądarka dostanie komunikat http #301, czyli "Permanent Redirection" - dzięki temu niektóre wyszukiwarki będą traktować mojego bloga nieco przychylniej.

2. Akismet

O tej wtyczce już kiedyś pisałem. Najlepsza tarcza przeciwko spamerom. Uchroniła mego bloga już przed około stu tysiącami prób spamowania w komentarzach. Bardzo, bardzo ważna wtyczka.

3. Autoptimize

Jeżeli ktoś zechciałby zajrzeć w źródło strony i wyłączyć łamanie długich linii, zobaczyłby, że kod składa się tylko z około dziesięciu bardzo długich linii (plus trochę komentarzy, które można zignorować). Wtyczka Autoptimize stara się zminimalizować ilość danych na stronie poprzez usunięcie wszystkich zbędnych znaków kontrolnych itd. Oprócz tego zapewnia też podstawowe cache-owanie, wystarczające dla potrzeb tak niszowego bloga, jak xpil.eu.

4. Better Search

Zastępuje standardową wyszukiwarkę WordPress-a. Wyświetla wyniki wyszukiwania w bardziej przyjaznej postaci, a dodatkowo pokazuje w panelu administracyjnym najczęściej wyszukiwane frazy.

5. Comment Images

Umożliwia wstawianie obrazków do komentarzy.

6. Decent Comments

Udostępnia widżet, który "ładnie" wyświetla listę ostatnich komentarzy - wraz z ikonkami, tytułami wpisów, fragmentami komentarzy itd. Komentarze można filtrować, sortować, ukrywać poszczególne ich atrybuty i robić wiele innych rzeczy.

7. LaTeX for WordPress

Dodaje obsługę składni LaTeX (do wyświetlania wyrażeń matematycznych)

8. Mega Main Menu

To jest to menu na górze strony, zastępujące standardowe menu WordPressa. Bardzo elastyczna wtyczka, z mnóstwem opcji. Moim zdaniem dużo lepsza od UberMenu, aczkolwiek zdania są podzielone, o czym zdaje się już kiedyś pisałem...

9. Raw HTML

Umożliwia wklejenie kodu HTML do treści wpisu w taki sposób, żeby został on wyświetlony bezpośrednio na stronie (a nie wstępnie zinterpretowany przez serwer lub przeglądarkę). Przydatne głównie do Pchełek ocierających się o HTML / XML itd.

10. Responsive Menu

Menu dla urządzeń mobilnych. Nie jest idealne, ale póki co lepszego nie znalazłem. Może, kiedyś.

11. Short URL

Pokazuje krótki adres dla każdego wpisu - łatwy do przepisania (nawet ręcznego) do innego urządzenia. Nie trzeba w tym momencie używać zewnętrznych skracaczy adresów typu url.ie, tnij.pl czy goo.gl

12. SyntaxHighlighter Evolved

Bez tej wtyczki moje Pchełki byłyby (choć wydaje się to niemożliwe) jeszcze bardziej nudne. Umożliwia ona wstawianie kodu z pokolorowanymi naprzemiennie liniami, numerami linii itd. "Rozumie" składnię większości współczesnych języków programowania.

13. UpdraftPlus - Backup/Restore

Wykonuje cykliczne kopie zapasowe całego bloga na zdalnym urządzeniu (Dropbox, Amazon S3, serwer FTP, GoogleDrive, OneDrive czy cokolwiek innego). Bo backupy trzeba mieć!

14. WordPress Random Post

Maszyna Losująca 😉

15. WP DoNotTrack

Wyłącza wszelkie mechanizmy śledzące użytkowników (można sprawdzić za pomocą Ghostery, jak ktoś bardzo ciekaw). Jedyny wyjątek, jaki dopuściłem, to Gravatar.com, żeby się ładnie wyświetlały ikonki komentujących Czytelników.

16. WP Missed Schedule

WordPress od czasu do czasu wali byki jeśli chodzi o cykliczne (lub zaplanowane) zadania (publikacja postu, uruchomienie jakiejś wtyczki itd). Missed Schedule upewnia się, że żadne zaplanowane zadanie nie zostanie pominięte.

17. wpuntexturize

Umożliwia wpisanie apostrofów lub cudzysłowów w taki sposób, żeby WordPress ich automatycznie nie "upiększył" (a więc nie zastąpił otwierającego cudzysłowu górnego - dolnym i tak dalej). Przydatne głównie przy pisaniu kodu.

18. Yet Another Related Posts Plugin

Wyświetla wpisy skojarzone z wpisem bieżącym.

19. YOP Poll Pro

Wtyczka do ankiet.

Jeżeli, Czytelniku, używasz WordPressa, i masz jakiś ciekawy zestaw wtyczek, daj głos...

https://xpil.eu/NVLu3

2 komentarze

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.