Rozmaitości kwietniowe

Kilka newsów na początek kwietnia

News #1: Reaktywacja WaterPOL.org

Portal WaterPOL.org, który przez wiele lat służył lokalnej polskiej społeczności (głównie z okolic Waterford, ale nie tylko), kilka lat temu wziął i padł z braku laku. I był sobie taki padnięty i nieobecny aż do 30 marca 2018, kiedy to nastąpiła resuscytacja, rezurekcja oraz ogólnie pojęta reaktywacja. Odnowiony wizualnie i tematycznie, będzie znów informował na bieżąco o bieżących informacjach niedoinformowanych bieżących lokalnych Polaków z okolic Wateford i nie tylko. Czy coś.

News #2: Likwidacja XmarksSync

O ile news #1 jest pozytywnie dodatni, o tyle news #2 jest dla zachowania kosmicznej równowagi ujemnie negatywny. Mój ulubiony serwis do synchronizacji przeglądarkowych zakładek zostaje z dniem 1 maja zamknięty na głucho, ślepo i kulawo. Firma LastPass, która osiem lat temu przejęła firmę XMarks, zdecydowała, że woli skupiać się na jednym produkcie porządnie, niż na dwóch po łebkach. Moja pierwsza reakcja: świństwo! Taki fajny serwis przejąć i zamknąć? Świństwo! Ale zaraz potem druga myśl, że gdybym to ja miał firmę, której miliony użytkowników powierzyły swoje najważniejsze hasła, to chyba też wolałbym się skupić na jednej rzeczy porządnie. U mnie są więc rozgrzeszeni. Przy okazji, zna ktoś dobrą altenatywę dla XMarks? 😉

News #3: Dziewiątkowy serwer DNS.

Odkryłem niedawno nowy, łatwy do zapamiętania adres IP publicznego, darmowego serwera DNS: 9.9.9.9. Dotychczas kiedy potrzebowałem skonfigurować gdzieś ustawienia DNS, a nie miałem pod ręką automatu dhcp od dostawcy sieci, używałem dns-ów Google, czyli 8.8.8.8 lub 8.8.4.4. Tymczasem serwer firmy Quad9 jest równie publiczny, darmowy i użyteczny, warto sobie zapamiętać na wszelki wypadek.

News #4: OVH gra fair.

Jak możemy przeczytać na stronie DatacenterDynamics, CEO firmy OVH (na której nota bene serwerze siedzi ten blog), specjalizującej się w dostarczaniu usług chmurowych, złożył niedawno publicznie solenną obietnicę, że nigdy, przenigdy nie będzie konkurować z biznesami swoich klientów. W przeciwieństwie od Amazonu czy Google, OVH nie zamierza nigdy wchodzić na inne rynki, dzięki czemu ich klienci mogą być pewni, że unikną niewygodnej sytuacji, kiedy to nagle okazuje się, że nasz dostawca hostingu robi lepsze sklepy on-line od nas.

News #5: 31 marca Mozilla obchodziła 20 urodziny!

Firma Mozilla, autor pierwszej "poważnej" przeglądarki wuwuwu (Netscape Navigator) opublikowała jej pierwszą wersję kodu źródłowego dokładnie 31 marca 1998 roku. 20 lat to w tej branży cała wieczność - gratuluję Mozilli przetrwania w tak dobrej kondycji aż do dziś.

Na Bugu we Włodawie przybyło siedem...

 

4 komentarze

  1. Chciałbym podziękować i złożyć reklamację. Czyli i dodatnio pozytywnie i ujemnie negatywnie, żeby nie zaburzać równowagi wszechświata.
    Dziękuję za wzmiankę. I składam skargę na brak Wogli.
    A na Bugu…

    1. No przecież napisane jest, że siedem Wogli przybyło. Tylko mi się czarny skończył i musiałem resztę dopisać sympatycznym.

  2. Ja ostatnio odkryłem jeszcze fajniejsze DNSy: 1.1.1.1 i 1.0.0.1 🙂
    A do synchronizacji zakładek polecam wbudowane konto w przeglądarce. Praktycznie każda teraz to ma.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.