Shawshank

Krótka (i bardzo pozytywna) recenzja audiobooka „Skazani na Shawshank”.

Z okazji swoich 9 urodzin Audioteka opuściła ostatnio ceny ponad dwóch tysięcy książek.

W ramach łapania okazji nabyłem „Skazanych na Shawshank” – dziś króciutka recenzja.

Książka nie różni się aż tak bardzo od filmu (który oglądałem chyba ze trzy razy), a najbardziej zaskakuje jej skromna objętość. Większość „standardowych” audiobooków to okolice -nastu godzin, czasem dwanaście, czasem piętnaście, różnie. A „Skazani…” mają zaledwie cztery godziny i dwadzieścia minut. W wersji papierowej książka ma ponoć około stu stron, więc faktycznie – szału nie ma. Ledwie się człowiek rozpędzi, a tu już meta.

W zasadzie – taka książkowa pchełka.

Aż się nie chce wierzyć, że na jej podstawie nakręcono prawie dwuipółgodzinny film.

Wracając do audiobooka, moim zdaniem – warto! Zbigniew Zapasiewicz jako lektor jest bezbłędny. Lekko „byle jaki” styl czytania przeszkadza tylko przez pierwszych kilka akapitów; potem okazuje się, że pasuje do tej powieści jak ulał.

Tym razem nie opowiem o fabule, bo po pierwsze mi się nie chce, a po drugie jest to tak znana pozycja (głównie dzięki ekranizacji), że szkoda strzępić klawisze po próżnicy.

W moim prywatnym rankingu daję książce 8.5/10, co jak na powieść nienależącą do gatunku SF jest wynikiem całkiem, całkiem.

Autor: xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Shawshank"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
5000lib
Gość

A kiedy Audioteka obchodzi urodziny?

Andrzej
Gość

Zazwyczaj książki Kinga są o niebo lepsze od ich wersji filmowych. W tym wypadku jest odwrotnie. Film rewelacyjny, książka co najwyżej poprawna.