Beacon 23. Recenzja książki.

Hugh Howey już na moich łamach się pojawił, jako autor trylogii "Wool". Wielkie, opasłe dzieło, którego przeczytanie zajęło mi ładnych kilka miesięcy.

Tym razem jednak wpadła mi w ręce pozycja o wiele lżejsza zarówno objętościowo jak też fabularnie. "Beacon 23" to seria połączonych ze sobą pięciu mini-opowiadań, których głównym bohaterem jest weteran wojenny znany jako Digger, który wziąwszy udział w walkach z Obcymi na wielu galaktycznych frontach został w końcu odznaczony Dużym Ważnym Medalem i postanowił odciąć się od ludzkości (i nieludzkości) wybierając służbę na nadprzestrzennej stacji przekaźnikowej. Stacji numer 23.

Nadprzestrzenne stacje przekaźnikowe w liczbie pi x drzwi półtora tysiąca, rozsiane po całej Galaktyce, umożliwiają ludziom podróże z prędkościami około 20x powyżej prędkości światła. Stacje, umieszczone z dala od innych obiektów, są w pełni zautomatyzowane; człowiek potrzebny jest tam wyłącznie jako nadmiarowe zabezpieczenie w szczególnych sytuacjach. W zasadzie samotna wegetacja, ale Diggerowi to pasuje.

Tak się książka zaczyna.

Co wydarza się dalej - oczywiście nie zamierzam zdradzać. Autor wykazuje mnóstwo inwencji, jest śmiesznie, jest strasznie, chwilami nawet filozoficznie. Ogólnie - dzieje się.

Jeden z moich ulubionych cytatów z książki, zaraz z samego początku:

Podoba mi się, że Autor dozuje informacje o świecie na zewnątrz stacji bardzo oszczędnie - Czytelnik w końcu zaczyna budować sobie w głowie większy obraz, ale musi go sobie poskładać z mniejszych kawałków, niczym puzzle.

Minusy? W zasadzie dwa, z czego jeden taki bardziej dodatni: książka jest według mnie nieco za krótka. Jeszcze się człowiek dobrze nie rozpędzi, a tu już epilog. Drugi minus to sama końcówka: chyba wolałbym wersję bez tego nieco przesłodzonego epilogu. Ale poza tymi dwoma drobiazgami ksiażkę czyta się jednym tchem i z czystą przyjemnością. Zdecydowanie polecam.

Moja prywatna ocena: 9.5/10.

2 komentarze

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.