Siedem!

https://xpil.eu/wUjzn

Jakiś czas temu nieżyjący od czterech lat amerykański matematyk Martin Gardner zadał sobie interesujące pytanie: czy da się ustawić siedem papierosów w taki sposób, żeby każdy z nich stykał się z każdym z sześciu pozostałych?

Znalazł rozwiązanie, jednak nie było ono "eleganckie", w tym sensie, że niektóre z tych siedmiu papierosów stykały się z niektórymi innymi za pomocą podstaw. A Martin poszukiwał rozwiązania, w którym papierosy stykałyby się tylko powierzchniami bocznymi.

Matematykom z całego świata nie udało się odpowiedzieć na to pytanie aż do 20 marca 2014 roku (czyli niecałe 3 tygodnie temu). Okazało się, że jednak da się! Węgierski matematyk Sándor Bozóki, za pomocą końputerów, rozwiązał zestaw równań z dwudziestoma niewiadomymi i uzyskał odpowiedź, która wygląda o, tak:

7-cylinders

Obliczenia zajęły superkomputerom około trzech miesięcy. A wydawałoby się, prościzna, prawda?

Jak już kilkukrotnie przedtem wspominałem, dowody uzyskane drogą stricte komputerową nie są darzone zbytnią sympatią przez matematyków. Jednak nasz dzielny Węgier zdołał poprzeć swoje rozwiązanie bardziej formalnymi metodami, tak więc problem jest obecnie uznany za rozwiązany.

Użyteczność ww. informacji dla przeciętnego zjadacza tytoniu jest przyzerowa. Jednak dla wielu matematyków może oznaczać otwarcie nowych horyzontów.

Ha.

Więcej szczegółów, linków itd. tutaj: https://www.sciencenews.org/article/tale-touching-tubes

https://xpil.eu/wUjzn

4 komentarze

  1. a przejścia przez Dublin ze wschodu na zachód oraz także zarówno z południa na północ bez napotkania pubu nadal nikt nie wyznaczył 🙁

    1. Myślę, że się nie da. Ponadto obstawiam, że przejście przez Dublin w jakimkolwiek kierunku, zahaczając po drodze niechby i o najmniejszą możliwą ilość pubów, skończyłoby się po czasie dużo dłuższym niż ww. trzy miesiące 😉

  2. Zalezy jak takie zahaczanie mialoby wygladac.

    Wiekszosc potrafi zahaczyc w jednym pubie w petli na ksztalt wstegi Möbiusa.

    Wtedy 30 lat moze byc malo zeby opuscic dzielnice a co dopiero dotrzec na drugi koniec.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.