Siedem!

Jakiś czas temu nieżyjący od czterech lat amerykański matematyk Martin Gardner zadał sobie interesujące pytanie: czy da się ustawić siedem papierosów w taki sposób, żeby każdy z nich stykał się z każdym z sześciu pozostałych?

Znalazł rozwiązanie, jednak nie było ono "eleganckie", w tym sensie, że niektóre z tych siedmiu papierosów stykały się z niektórymi innymi za pomocą podstaw. A Martin poszukiwał rozwiązania, w którym papierosy stykałyby się tylko powierzchniami bocznymi.

Matematykom z całego świata nie udało się odpowiedzieć na to pytanie aż do 20 marca 2014 roku (czyli niecałe 3 tygodnie temu). Okazało się, że jednak da się! Węgierski matematyk Sándor Bozóki, za pomocą końputerów, rozwiązał zestaw równań z dwudziestoma niewiadomymi i uzyskał odpowiedź, która wygląda o, tak:

7-cylinders

Obliczenia zajęły superkomputerom około trzech miesięcy. A wydawałoby się, prościzna, prawda?

Jak już kilkukrotnie przedtem wspominałem, dowody uzyskane drogą stricte komputerową nie są darzone zbytnią sympatią przez matematyków. Jednak nasz dzielny Węgier zdołał poprzeć swoje rozwiązanie bardziej formalnymi metodami, tak więc problem jest obecnie uznany za rozwiązany.

Użyteczność ww. informacji dla przeciętnego zjadacza tytoniu jest przyzerowa. Jednak dla wielu matematyków może oznaczać otwarcie nowych horyzontów.

Ha.

Więcej szczegółów, linków itd. tutaj: https://www.sciencenews.org/article/tale-touching-tubes

Zapisz się
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x