Branżowe

Sposób na obejście

This section contains some shortcodes that requries the Jannah Extinsions Plugin. Install it from the Theme Menu > Install Plugins.[dropcap]P[/dropcap]racowałem w życiu w kilkunastu różnych firmach. Czasem bywało, że wyjście w świat było zablokowane na amen. Ogólna zasada jest taka, że czym większa firma i czym więcej ma komputerów, tym większe szanse na to, że będą mieli upierdliwego firewalla, który w więszości przypadków bardziej przeszkadza, niż pomaga.

[dropcap]N[/dropcap]a szczęście większość takich firmowych firewalli da się obejść w dość prosty sposób – za pomocą znanej od dawna techniki tunelowania SSH.

(Czytelnicy zaznajomieni z tunelowaniem SSH mogą sobie odpuścić dalszy ciąg tego wpisu – to bardzo podstawowy poradnik, nie ma tu żadnych zaawansowanych tricków).

Potrzebne nam będą do tego celu dwie rzeczy:
1. Serwer w publicznej Sieci, najlepiej taki, którym możemy administrować przez SSH.
2. Odrobina cierpliwości.

[dropcap]W[/dropcap] największym skrócie metoda polega na zestawieniu wirtualnego „tunelu” opartego na technologii SSH, a następnie przekierowaniu naszej lokalnej przeglądarki na ten tunel, dzięki czemu cały ruch www między przeglądarką a światem zewnętrznym będzie odbywał się właśnie za pośrednictwem tego tunelu, z ominięciem korporacyjnych piesków.

[dropcap]W[/dropcap] pierwszej kolejności musimy ustalić, które z portów TCP są odblokowane na firewallu pracodawcy. W większości firm port 22 (domyślny SSH) jest zablokowany, ponieważ administratorzy znają technikę tunelowania SSH.

[dropcap]N[/dropcap]a szczęście usługę SSH możemy uruchomić na porcie innym niż 22. Mój ulubiony numer portu to 53, używany domyślnie przez usługę DNS. O ile nie mamy na naszej maszynie w Sieci włączonej usługi serwera DNS, możemy śmiało wykorzystać ten port do połączeń SSH.

[dropcap]J[/dropcap]eżeli firewall pracodawcy opiera się wyłącznie na numerach portów, prawie na pewno pozwoli nam na łączenie się z portem 53 naszego serwera. Jeżeli jest bardziej zaawansowany i potrafi dynamicznie analizować (i blokować) ruch na podstawie zawartości, wówczas metoda nie zda egzaminu (ani na porcie 53 ani na żadnym innym).

[dropcap]J[/dropcap]eżeli port 53 jest zablokowany, próbujemy innych numerów portów (między 1 a 65535). Dobrymi kandydatami są na przykład porty 137, 138 lub 139, używane przez windowsową technologię NetBIOS, na ogół odblokowane na firewallach.

[dropcap]J[/dropcap]ak sprawdzić, czy port jest odblokowany na firewallu?

Najlepiej po prostu uruchomić na nim usługę SSH i sprawdzić, czy da się zalogować przez ten port. Tylko jak zmienić konfigurację usługi SSH na naszym serwerze, skoro nie mamy do niego dostępu?

[dropcap]J[/dropcap]eżeli mamy telefon z Androidem, możemy skorzystać z aplikacji JuiceSSH, doskonałego klienta SSH na urządzenia mobilne. Logujemy się ze smartfona na serwer i modyfikujemy nieco zawartość pliku konfiguracyjnego usługi SSH:

# nano -w /etc/ssh/sshd_config

Znajdujemy (gdzieś w okolicach początku pliku) dyrektywę Port 22 i dodajemy pod spodem linijkę:

Port 53

Następnie zapisujemy plik (Ctrl-O, Enter), wychodzimy z Nano (Ctrl-X) i restartujemy usługę ssh:

# service ssh restart
[dropcap]G[/dropcap]otowe! Teraz uruchamiamy klienta SSH (polecam PuTTY) na służbowej maszynie, wpisujemy adres naszego serwera oraz numer portu 53 i próbujemy się połączyć. Jeżeli się udało – bomba. Jeżeli nie, powtarzamy powyższą procedurę dla innego niż 53 numeru portu tak długo, aż uda się połączyć, albo aż administratorzy sieciowi się wściekną, że ktoś coś kombinuje i wyślą nam ostrzeżenie.

[dropcap]J[/dropcap]eżeli uda nam się połączyć do serwera używając SSH, czeka nas teraz skonfigurowanie tunelu. W tym celu najpierw rozłączamy połączenie SSH, a następnie w PuTTY w drzewku opcji (po lewej stronie) doklikujemy się do Connection – SSH – Tunnels. Tam w polu „Source Port” wpisujemy numer portu, na którym będzie działał tunel (ja używam portu numer 9870, ale można sobie tu wpisać dowolny numer, najlepiej coś z zakresu 1025-65524), a w sekcji „Destination” zaznaczamy opcję „Dynamic” i klikamy Add.

[dropcap]T[/dropcap]ak skonfigurowany tunel uruchamiamy poprzez zwykłe zalogowanie się do serwera przez SSH, na port numer 53 (lub inny, który udało nam się wykombinować wcześniej).

[dropcap]O[/dropcap]statnim krokiem jest skonfigurowanie przeglądarki, żeby zamiast standardowego połączenia używała tunelu SSH. Ja używam do tego celu Firefoxa. Trzeba wejść w ustawienia zaawansowane, zakładkę Network i kliknąć Settings w sekcji Connections, a następnie włączyć „Manual proxy configuration” i wpisać wybrany wcześniej numer portu na localhost (ja używam 9870) jako „SOCKS Host”:

[dropcap]Z[/dropcap]atwierdzamy przyciskiem OK – i gotowe. Od tej chwili cały ruch między naszą przeglądarką a światem zewnętrznym odbywać się będzie przez tunel SSH. Żeby przeglądarka działała musimy oczywiście mieć zawsze włączoną sesję PuTTY do naszego publicznego serwera. No i natychmiast przestaną nam działać wszystkie strony intranetowe (firmowe), bo od tej chwili przeglądarka nie ma kontaktu z firmową siecią lokalną. Stąd też warto pomyśleć o używaniu do połączeń „tunelowanych” osobnej przeglądarki.

Ot i cała tajemnica.

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close