Eksperymentuję z układem UI w przeglądarce

https://xpil.eu/scof

Normalni ludzie w wolnym czasie robią normalne rzeczy[citation needed]. Czyli na przykład, nie wiem, idą na spacer, oglądają mecz, malują łazienkę czy grają w Counterstrike-a. Co kto lubi. Ludzie nienormalni na ten tomiast zaczynają dłubać tam, gdzie zazwyczaj się nie dłubie. Czyli - jak w moim przypadku - w układzie interfejsu użytkownika mojej ulubionej przeglądawki wuwuwu (Firefox).

Właściwie nie wiem dlaczego, ale stwierdziłem, że chcę zminimalizować śmieci na górze ekranu kosztem zaśmiecenia strony lewej (zawsze coś za coś, nieprawdaż). W efekcie uzyskałem taki oto efekt:

Jak widać, na górze ekranu zrobiło się prawie całkiem pusto. Zniknęła belka tytułowa i karty (trzeba było grzebnąć w ustawieniach zaawansowanych przeglądarki oraz pobawić się CSS-em UI), pozostał jedynie niezbyt wysoki pasek adresu połączony z ikonkami wtyczek. Pojawił się za to lewy margines z kartami. Dodatkowym bonusem jest hierarchiczne porządkowanie kart:

Tu na przykład widać, że z ustawień Firefoxa otworzyłem zakładkę z ustawieniami wtyczki, a stamtąd z kolei doklikałem się do jej strony domowej. Przy większej liczbie otwartych kart okazuje się to być całkiem pomocne. Oczywiście coś za coś - lewy margines "zjada" trochę więcej miejsca, niż belka tytułowa + karty, ale za to można go błyskawicznie wyłączyć lub włączyć za pomocą klawisza F1, który jest łatwo i szybko dostępny bez zerkania na klawiaturę.

Jedyna "wada" takiego podejścia to - jak z większością zmian w życiu - konieczność mentalnego dopasowania się do nowego wyglądu, co w moim przypadku zajęło jakieś dwa dni. Używam tego układu od mniej więcej tygodnia, na wszystkich urządzeniach - i póki co jestem bardzo zadowolony.

https://xpil.eu/scof

2 komentarze

  1. Od samego początku jestem na Firefoxie, dodatkowo mam Edge , no ale ja jestem komputerowo najbardziej to zbliżona do zera – mało co ogarniam, bo komp to dla mnie właściwie tylko rozrywka a pytania moje zadawane fachowcom w tych komputerowych klockach przyprawiają ich z reguły o niekontrolowane ataki śmiechu.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.