Branżowe

Ujednolicony SSIS

Na horyzoncie już SQL Server 2016, a ja dopiero się oswajam z wersją 2012. No nic. Lepiej tak, niż wcale.

SSIS, technologia Microsoftu o chyba o najczęściej zmienianej nazwie, również ewoluuje. Dziś napiszę odrobinę o tym, jak Microsoft ujednolicił konfigurowanie paczek SSIS w wersji 2012.

Małe wyjaśnienie: według polskiej nomenklatury, w przypadku SSIS mówi się o pakietach, a nie o paczkach. Ale ja się jakoś przyzwyczaiłem do używania w tym kontekście słowa „paczka” i będę pisał „paczka”. Jeżeli się to komuś nie podoba – trudno…

Otóż przenieśli paczki SSIS do osobnej bazy danych. Dotychczas pakiety były przechowywane bądź w plikach dtsx, bądź też w systemowej bazie msdb, w tabeli sysssispackages. Tymczasem od wersji 2012 pojawiła się osobna, opcjonalna baza o nazwie SSISDB, oferująca o wiele bardziej rozbudowany i funkcjonalny model przechowywania projektów SSIS.

Tak, całych projektów!

Można w tej bazie tworzyć wirtualne foldery, które pomogą nam uporządkować nasze projekty SSIS. W ramach każdego takiego folderu są sobie projekty, a każdy projekt zawiera rozmaite obiekty – głównie paczki („packages”) SSIS, ale nie tylko.

No i teraz najfajniejsze: jeżeli skonfigurujemy sobie w projekcie kilka środowisk docelowych, możemy ustawić bardzo szczegółowe parametry dla każdego środowiska. Najprostszy przykład: definiujemy sobie środowiska DEV, TEST i PROD i dla każdego z nich ustalamy sobie inne parametry połączeń do baz danych. Albo do folderów z plikami źródłowymi (albo docelowymi). Albo loginy i hasła. I tak dalej, i tak dalej.

Kolejne udogodnienie to możliwość definiowania niektórych obiektów i parametrów na poziomie projektu – na przykład możemy mieć JEDNO połączenie do bazy (obiekt typu Connection) w projekcie i używać tego jednego połączenia w każdej paczce. Dzięki temu jeżeli zmieni się jakiś parametr połączenia (na przykład hasło albo adres serwera itd), wystarczy zmienić to w JEDNYM miejscu, a nie w iluś-tam.

Jak już zbudujemy wszystkie potrzebne do projektu paczki, klikamy prawym myszem w drzewku projektu na jego nazwę, wybieramy Deploy, wskazujemy docelowy serwer i folder wirtualny – i cały nasz projekt (w moim przypadku największy taki projekt miał coś ponad sześćset paczek SSIS) ląduje w bazie SSISDB na serwerze docelowym, skonfigurowany konkretnie pod zadane środowisko (dev, test, prod czy cokolwiek innego).

Bazę SSISDB możemy przechowywać na jednym serwerze (i tam, w osobnych wirtualnych folderach, trzymać projekty dla poszczególnych środowisk), albo możemy mieć osobną instancję bazy SSISDB na każdym z serwerów dev, test itd. – w tę czy we w tę, zawsze mamy konkretnie zdefiniowane projekty w konkretnie zdefiniowanych lokalizacjach, sparametryzowane pod kątem środowisk, w których będą one działać.. Bardzo wygodne. I bardzo logicznie uporządkowane.

Pozostaje jeszcze pytanie: w jaki sposób uruchamiać paczki przechowywane w bazie SSISDB?

Tu sprawa się nieco komplikuje, albo – w zależności od punktu widzenia – upraszcza.

Oczywiście można się doklikać do paczki bezpośrednio z poziomu SSMS, dźgnąć ją prawym myszem i wybrać „Execute”. Ale co, jeżeli chcemy uruchomienie paczki zautomatyzować?

Poprzednio mieliśmy do dyspozycji zewnętrzną utilkę dtexec.exe, za pomocą której uruchamiało się paczki SSIS (zarówno te z plików jak też te z bazy msdb). Natomiast w przypadku projektów SSIS składowanych w bazie SSISDB możemy „zapuszczać” paczki za pomocą „czystego” SQL-a. Nie musimy opuszczać środowiska SQL, żeby uruchomić paczkę, a przedtem możemy ją dodatkowo sparametryzować, skonfigurować i tak dalej.

Aby uruchomić paczkę SSIS z bazy SSISDB, musimy najpierw utworzyć kontekst uruchomieniowy:

Declare @execution_id bigint
EXEC SSISDB.catalog.create_execution @package_name=N'NazwaPaczki.dtsx', @execution_id=@execution_id OUTPUT, @folder_name=N'NazwaFolderuZProjektem', @project_name=N'NazwaProjektuSSIS', @use32bitruntime=False, @reference_id=Null

Powyższy kod utworzy nowy kontekst uruchomieniowy, przypisze mu unikalną wartość numeryczną i zwróci ją do zmiennej wyjściowej @execution_id. Następnie możemy opcjonalnie skonfigurować dodatkowe parametry (za pomocą procedury set_execution_parameter_value – proszę sobie poguglać po szczegóły), wreszcie samo uruchomienie paczki realizuje się za pomocą procedury start_execution, o tak:

EXEC SSISDB.catalog.start_execution @execution_id

Paczka zaczyna działać, zapisując szczegółowy log z wykonania do osobnych tabel w bazie SSISDB (można sobie w ten sposób monitorować wykonywanie paczki bez konieczności opuszczania środowiska SQL).

Jak widać, zmiany w porównaniu do poprzedniej wersji (tj. 2008 R2) są dość znaczne, ale zdecydowanie idzie ku lepszemu.

Moje ulubione ulepszenia to:

  1. Obiekty na poziomie projektu
  2. Parametryzacja paczek per środowisko (to akurat nie jest nowością, ale nigdy przedtem tego nie używałem, więc DLA MNIE to nowość:) )
  3. Baza SSISDB i „ekosystem” procedur i tabel, pozwalający łatwo parametryzować, uruchamiać i monitorować poszczególne procesy.

Ot, co.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close