Less is more, czyli jak rozwiązałem problem w pracy nicnierobieniem

https://xpil.eu/jc8

Czas: jakoś tak
Miejsce: zmywak mój powszedni
Akcja właściwa:

Przychodzi do mnie menadżer średniego szczebla. Taki świeżo upieczony, z mchu i paproci. Z Bardzo Ważną Miną. Mówi, że wysłał mi właśnie maila, że mam go tu i teraz sprawdzić. Przy nim, bo to Pilne jest.

Akurat była pora lunchu. W zasadzie mógłbym gościa pogonić na drzewo, lunch rzecz święta. Ale pomyślałem, że szkoda sobie robić wroga z takiego świeżo upieczonego menadżera. Oni są tacy delikatni, wystarczy im zrzucić byle kowadło na stopę i zaraz się drą jak opętani. Z tęskną miną odłożyłem więc kanapkę, włączyłem Ałtluka i otworzyłem Bardzo Ważnego Maila.

A tam wyciąg z danymi, w formacie Excela. Zrobiony przeze mnie miesiąc temu. I dopisek, czy nie mógłbym tego samego wyciągu zrobić jeszcze raz, z aktualnymi danymi. Najlepiej na wczoraj, bo to Pilne jest. A w ogóle to najlepiej, żebym podesłał zapytanie SQL do wyciągania tych danych, oni tam mają w teamie jakiegoś w miarę kumatego, który potrafi się podpiąć do serwera i zapuścić SQL-a, o ile ktoś mu tego SQL-a przedtem napisze.

Kubuś Puchatek zawsze wiedział, która łapka jest prawa, o ile tylko ktoś mu przedtem powiedział, która jest lewa.

Z miną Sfinksa...

Nie, wróć. Sfinks nie ma nosa. Ja bym mógł swoim nosem obdarować kompanię wojska razem z kucharzem, kwatermistrzem i orkiestrą polową. Pod względem nosowości jestem tak bardzo niesfinksowy, jak tylko się da.

Z nieprzeniknionym wyrazem twarzy otwieram załącznik. Prosty plik Excela z dwiema zakładkami.

Aktywna zakładka nazywa się "Data" i stanowi długachną tabelkę pełną niezwykle interesujących i zapewne Ważnych danych.

Druga zakładka nazywa się "SQL Query".

Klikam w nią.

Facet patrzy.

Patrzy jeszcze chwilę.

"Never mind" rzuca gdzieś w przestrzeń między mną a monitorem, wykonując równocześnie klasyczny w-prawo-zwrot i znika mi z pola widzenia.

Zanim wrócę do kanapki, wyobrażam sobie przez moment samego siebie chowającego wyćwiczonym ruchem dwa jeszcze dymiące, srebrne rewolwery do skórzanych kabur.

W tle zachodzące słońce.

Kurtyna.

https://xpil.eu/jc8

6 komentarzy

 1. Bo Excel to naprawde super sprawa, tylko dlaczego jak ja chcialam adresy alfabetycznie to mi cyferki pojawiaja sie jako pierwsze 🙂

   1. Rzymskie cyferki w Irlandii?! Obawiam sie, ze u mnie w pracy jedynie ja wiem, ze cos takiego istnieje.
    Ps To byl dylemat mojej kolezanki, na sugestie dodania kolejnej kolumny, racznie wyciela i wkleila kilka tysiecy numerkow.

 2. nie dziwie się temu menago wcale. Ja kiedyś wysłałem zapytanie ofertowe do firmy na roboty warte jakieś 8 mln zł. W jednym arkuszu excela był kosztorys (bez cen), w drugim arkuszu excela był ten sam kosztorys ale już z cenami. Ten kosztorys z cenami to był budżet naszej inwestycji.

 3. O maj! Właśnie wyhodowałeś sobie personalnego trolla ;]
  Nigdy to, ale nigdy nie robi się czegoś przy przełożonym… bo skoro to banał, to policzek dla niego… a ta historia to już brecht po całości (napisał to przeżywając kanapkę) ;]]]]]

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.