Windows 11, czyli nadchodzi Nowe

Okazuje się, że kłamią nie tylko maluczcy, ale też ci wielcy. Na przykład taki Microsoft: kilka lat temu, wprowadzając Windows 10, obiecywali, że to będzie ostatnia wersja Windows, i że wszelakie poprawki i usprawnienia będą po prostu dostarczane w formie aktualizacji systemowych.

Tymczasem okazuje się, że jednak będzie Windows 11.

Przeczytawszy kilka mniej lub bardziej rozhisteryzowanych artykułów o nowym OS-ie od Małomiękkiego doszedłem do wstępnego i ostrożnego wniosku, że będzie to w zasadzie ten sam system co dotychczas, tylko trochę bardziej zaokrąglony i z paroma dodatkowymi gadżetami.

Zaokrągleniom się wcale nie dziwię - ja też z wiekiem się zaokrągliłem, widać taka już kolej rzeczy.

Dodatkowe gadżety jednym się spodobają, innym nie.

Natomiast dziwię się nieco wymaganiom sprzętowym tego nowego cudeńka. Okazuje się bowiem, że nawet całkiem wypasione komputery mogą nie być kompatybilne z Win11, co sprawi, że część "niekompatybilnych" użytkowników pozostanie przy Win10, część się przeniesie na inne platformy (Linuks? Makówka?), a część będzie zmuszona nabyć nowy sprzęt. Niekoniecznie lepszy czy szybszy, po prostu kompatybilny.

Mój wysłużony, teraz już ponadośmioletni pecet niestety się nie nada. Dlaczego? Po pierwsze, nie mam najnowszego modułu TPM (Windows 11 wymaga TPM w wersji 2.0 lub wyższej, a ja mam 1.2), a po drugie mam procesor i7 czwartej generacji (konkretnie: i7-4790), a Windows 11 wymaga co najmniej ósmej.

Póki co nie ma paniki. Windows 10 będzie oficjalnie wspierany jeszcze co najmniej przez cztery lata, więc jest mnóstwo czasu na ewentualną przesiadkę. Ale jednak wyczuwam lekki smrodek w związku z tymi wymaganiami.

Pożyjemy - zobaczymy...

Dopisane dwa dni później: okazuje się, że mając Windows 10 w wersji deweloperskiej (znaczy się takiej eksperymentalnej jakby, nie wiem jak się to dokładnie nazywa), można sobie zainstalować Windows 11 preview nawet na maszynie teoretycznie niekompatybilnej. Zainstalowałem i póki co działa. Odpukać.

Zapisz się
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
7
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x