Samo życie

śśśś

Mam czteroipółletnią córkę. Gdyby mi ktoś pięć lat temu dał do opieki dziecko w tym wieku, zapewne trafiłbym już za kratki za morderstwo. Czterolatki potrafią być naprawdę uciążliwe 😉

Niemniej jednak, kiedy rodzic rośnie razem ze swoim dzieckiem, ewoluuje i nabiera cech charakteru, dzięki którym gówniarz ma większe szanse przeżycia.

Jeżeli ktoś się spodziewa poradnika o tym jak poprawnie wychować czterolatkę, niech teraz porzuci lekturę tego wpisu 😉 To jest nasze pierwsze dziecko (i, póki co, jedyne) – jak już wychowamy z piątkę albo szóstkę, może będę w stanie podjąć się napisania jakiegoś FAQ tudzież instrukcji obsługi. A przy pierwszym to jest partyzantka.

Ale, o czym to ja miałem… aha, właśnie. Mam zdjęcie córy w wieku około półtora roku, jak siedzi z laptopem na kolanach, z jedną ręką na klawiaturze, w drugiej dzierżąc wielki kubek kawy. Rasowy informatyk… Nie wiem jakim cudem udało mi się wtedy uchwycić moment, ale udało się. Tamto było oczywiście ściemą, bo laptop był wyłączony a kubek pusty, ale na zdjęciu tych szczegółów nie widać 🙂

Potem nadszedł wiekopomny dzień, w którym córa opanowała posługiwanie się myszką – zaczęło się od puzzli 2×2, potem jakieś malowanki, teraz jucha radzi sobie naprawdę nieźle.

No a dzisiaj dziecko moje zainteresowało się literkami na klawiszach. I ku jej wielkiej uciesze, spędziliśmy z godzinę szukając rozmaitych książek – braliśmy książkę z półki, wpisywaliśmy (pracowicie, literka po literce) tytuł i/lub autora, pukaliśmy enter – i małym, zdumionym oczętom na ekranie ukazywała się okładka książki (taka sama jak trzymana w ręce). Znaleźliśmy parę części Wiedźmina, znaleźliśmy paręnaście książeczek z serii Dora, coś z Piekary, coś z Pilipiuka, nawet Przygody Mikołajka się udało. Córa stwierdziła przy okazji, że ten komputer jest bardzo mądry i wszystko umie. Próbowałem jej objaśniać podstawowe zagadnienia z zakresu indeksacji danych, logiki rozmytej i przetwarzania rozproszonego, ale wyglądała na znudzoną więc dałem sobie siana.

Najciekawsze było jednak tytułowe „ś”. Otóż kolejną książką wylosowaną z półki była ni mniej ni więcej jak „Samotność w Sieci” Janusza Wiśniewskiego. Dziecię moje zaczęło wpisywać „Wiśniewski”, i przy trzeciej literce zwątpiła – „a co to jest tu koło tego S?” spytała. Mówię jej, że to nie s tylko ś, i że to jest taka specjalna kreseczka, która jest tylko po polsku, i że w angielskim takiej kreseczki nie ma. I że żeby taką kreseczkę uzyskać, trzeba najpierw nacisnąć prawy ALT i potem literkę. Wykumała raz dwa – póki co innych polskich literek nie trenowaliśmy, ale już zapowiedziała, że jutro też chce się w to pobawić.

Inna sprawa, że samo „Wiśniewski” to było za mało, bo oczywiście na pierwszy plan wbił się jakiś zakolczykowany gość z ogniście czerwoną fryzurą. Musiałem córce wyjaśnić, że nazwiska nie są unikalne, i że Wiśniewskich jest dużo, i że trzeba jeszcze imię wpisać. Wpisała, zadziałało, voila!

I tak to wygląda. Ja w jej wieku ganiałem po podwórku za kurami i perliczkami, a pisać się uczyłem najpierw kredkami a potem na maszynie do pisania – a teraz czterolatek może sobie guglać w najlepsze. Strach pomyśleć co będzie za 20-30 lat – może moje paruletenie wnuki będą mnie uczyć nowych technologii…

Pożyjemy, zobaczymy.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Sprawdź też

Close
Close