Odległy Niemiaszek

Czyli tele-Szkop, a może teleskop? Jakoś tak. Ma w każdym razie dość długą i grubą rurę i wielkie oko z jednego jej końca oraz całkiem malutkie – z drugiego.

Teleskop przyniósł nam pod choinkę niejaki Mikołaj Ś., na prośbę Młodej, która oprócz tego, że maluje, rysuje, rzeźbi oraz gra na gitarze, zainteresowała się też ostatnio astronomią, a jak powszechnie wiadomo astronom bez teleszkopa to jak ryba bez roweru.

No i teraz tak: teleskop działa całkiem fajnie w ciągu dnia, kiedy człowiek ogląda sobie ptaki na odległych o parę kilometrów drzewach ewentualnie ze zdumieniem odczytuje tablice rejestracyjne z aut zaparkowanych w okolicach horyzontu. Niesamowita sprawa.

A potem nadchodzi noc, a wraz z nią – chmury.

Noż urwał, motyla noga, taka wasza w tę i we w tę dyszlem chrzczona mać. Ażeby was pochmurzyło. Nic nie widać. Mamy ku chwale ojczyzny połowę pierwszego tygodnia stycznia i od Wigilii ani jednej bezchmurnej nocy. Ani jednej. Wrrr. A mówią, że w Irlandii jest średnio 151 dni pochmurnych w roku (czyli jakieś 40%). Kłamią, jak zwykle kłamią.

Tak więc z utęsknieniem czekam na bezchmurną noc, w międzyczasie robiąc niezwykle amatorskie fotki masztom operatorów telefonii komórkowej. Tu na przykład można zobaczyć różnicę między cyfrowym zoomem 100x na smartfonie a teleskopem:

Najpierw widok bez żadnych dopalaczy – czyli jak to widać gołym okiem, pi x drzwi:

Żółta strzałka pokazuje gdzie mniej więcej znajduje się maszt

Teraz fotka zrobiona smartfonem (10x zoom optyczny i dodatkowe 10x cyfrowy czyli razem 100x):

I na koniec to samo miejsce sfotografowane za pomocą teleskopu:

Zdumiewające, prawda?

Oczywiście jak się chwilę zastanowić to nie ma w tym żadnych czarów. Soczewka teleskopu jest ogromna w porównaniu z maleńkim szkiełkiem smartfona, czy z ludzkim okiem – siłą rzeczy jest więc w stanie sięgnąć dużo dalej niż jakiś tam horyzont. Ale i tak inna sprawa wiedzieć o tym, a inna – doświadczyć tego na własne oczy. Tzn. oko.

Zapisz się
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x