RodzinnieSamo życie

Oj, boli

Moją niebawem-pięcioletnią córkę dopadł przedwczoraj ostry ból brzucha. O 9 poszła spać. O 9:30 obudziła się z wrzaskiem. Około 10:30 zrezygnowaliśmy z prób „leczenia” ciepłą kąpielą, masowaniem tudzież podkarmiania Calpolem / Nurofenem. Zadzwoniłem na help-linię VHI. Pan, wysłuchawszy opisu objawów oraz wrzasku dziecka poradził niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie miał numeru telefonu do lekarza on-call, ale poradził, żeby zadzwonić do GP, który powinien mieć na automatycznej sekretarce nagrany tenże numer.

Nie miał.

No to dzwonię pod 112, proszę o ambulans i i pytam czy nie mają jakiegoś namiaru na on-call. Podali mi numer jakiejś kliniki całodobowej. Okazało się, że klinika mieści się na północ od Liffey – ale podali mi tam numer do swojego południowego oddziału. Tam z kolei pani powiedziała, że owszem, może wysłać ambulans, ale dopiero za około 3 godziny.

W międzyczasie zrobiła się prawie północ. Dzwonię jeszcze raz na 112. Proszę o karetkę.

Karetka podjeżdża 12 minut po północy. Dziecko, drące się od ponad dwóch godzin jakby ją żywcem obdzierali ze skóry, cichnie 5 minut wcześniej. Przysnęła.

Panowie ładują ją do karetki. Są ewidentnie zadowoleni, że trafiła im się „leka” robótka, żartują sobie, gaworzą – ale działają bardzo sprawnie i już po 3 minutach dziecko z żoną są w karetce. Łapię kluczyki, wsiadam w auto, zdaję sobie sprawę, że jestem w kapciach – nic to. Jedziemy.

Po drodze minęliśmy kontrolę Gardy. Nawet ich nie zauważyłem, ale kierowca karetki się wkurzył, zjechał na pobocze kawałek dalej, wysiadł, opierdolił mnie z góry na dół, żebym nie łamał przepisów (chyba pił do tej kontroli Gardy) i żebym się go nie trzymał bo on będzie zapi… będzie jechał bardzo szybko i na czerwonym i Wogle.

Pokiwałem grzecznie głową, mieląc w główie różne %&*^#$^ oraz !@#[‚ a także (/?]]^&*# po czym kontynuowaliśmy jazdę. Nawiasem mówiąc, wychodząc z domu, przy tym całym zamieszaniu, mój portfel (ten sam, który niedawno występował w roli głównej) dałem żonce, a ona włożyła go do torebki. Tak więc można powiedzieć, że goniłem za tą karetką nie tylko córkę i żonę, ale też i swoje prawo jazdy. Na szczęście jednak nikt mnie nie legitymował po drodze.

Do szpitala dziecięcego na Crumlin udało mi się dojechać około 2 minuty po karetce, bez łamania przepisów, bez jazdy na czerwonym itd. Inna sprawa, że najeździłem się za karetkami w tym kraju już całkiem sporo – być może nawet kiedyś będzie z tego osobny wpis.

W samym szpitalu bylismy gdzieś tak o wpół do pierwszej w nocy. Po około 10 minutach czekania przyjęła nas pani doktor, odpytała szczegółowo co i jak, obmacała na wpół śpiącą (i na szczęście już nie tak cierpiącą) córę, zważyła ją, pobraliśmy próbkę moczu i zostaliśmy odesłani do poczekalni.

No i się zaczęło.

Około wpół do drugiej mieliśmy pierwszy kryzys – dziecko zasnęło na dobre i trzeba ją było trzymać żeby się nie spi… żeby nie spadła z krzeseł. Około trzeciej nad ranem zaczęliśmy się niepokoić czy aby nic się nie stało obsłudze szpitala. Byliśmy jedynymi widzialnymi osobami w okolicy. O czwartej przyszedł do poczekalni jakiś pan – okazało się, że to tylko sprzątacz, jednak obserwowanie jego pracy pozwoliło nam przetrwać bez snu kolejne pół godziny. Wreszcie, około wpół do piątej, zaczęliśmy – ku zdumieniu sprzątacza – lewitować, chodzić na rzęsach po suficie tudzież nucić „Katiuszę” od tyłu, żeby tylko nie przysnąć. Obejrzeliśmy po drodze ze dwa filmy w podsufitowym telewizorze (w tym jeden odcinek CSI – nawet fajny), dziecko spało, cisza dookoła…

Parę minut po piątej przyszedł wreszcie lekarz i zaprosił nas do gabinetu. Obadał śpiącą małą, trzeba ją było na chwilę obudzić i zadać parę pytań (na szczęście nie kazali jej wyciągać szóstych pierwiastków z siódmych logarytmów) – wyglądało to przekomicznie, bo była naprawdę strasznie śpiąca – powiedział nam, że mocz ok, że niczego niedobrego nie jest w stanie stwierdzić, i że w sumie to nie wie co to mogło być, ale na wszelki wypadek zapisze lekki antybiotyk. Co uczyniwszy pożegnał nas grzecznie i wyruszliśmy w drogę do domu. Świtało.

W domu dziecko na szczęście dalej spało, więc spoziomiliśmy się jak kłody w trymiga. Spaliśmy w sumie od 6 rano do około 9:30, kiedy to córa się obudziła i radosnym głosikiem obwieściła, że jest głodna, że chce jej się pić i że w ogóle to jest ładny dzień i trzeba wstawać 😉

Uch, ciężka to była niedziela. Ale daliśmy radę. Jak zawsze.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Oj, boli"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
agnieszka_sto
Gość

Szybko Wam poszlo (moze ze wzgledu na VHI).
Moja umierajaca na raka kolezanka pojechala wieczorem, a rano dostala Paracetamol i wrocila do domu.
Najpierw przez pol nocy siedziala w poczekalni na metalowym krzesle, pozniej lezala na lezance. Przez caly ten czas wymiotowala, miala uporczywy bol glowy, czula sie fatalnie (chemia), plakala.
To byla jej ostatnia wizyta w szpitalu. Na nastepne jej zdrowia i zycia nie wystarczylo.

Close