MDSERR310040

Algorytm postępowania w przypadku natrafienia na komunikat błędu:

  1. Czytamy komunikat
  2. Próbujemy go zrozumieć
  3. Próbujemy rozwiązać problem samodzielnie
  4. Jeżeli 3. się nie udało, szukamy rozwiązania w Google
  5. Aplikujemy znalezione rozwiązanie
  6. Koniec.

Czy powyższy algorytm rozwiązywania problemów z komunikatami błędów ma Twoim zdaniem jakąś lukę logiczną?

Okazuje się, że i owszem: między punktem 4 a 5 brakuje:

4.a: Znajdujemy rozwiązanie w Google

No ale przecież tak oczywiste rzeczy, jak oddychanie, wydalanie czy znajdywanie rzeczy w Google można pominąć, prawda?

Hmmm.

No to weźmy na ten przykład taki błąd numer MDSERR310040:

MDSERR310040

Jak widać na powyższym obrazku, tekstu nie znaleziono.

Cóż, do licha? Przecież to pochodzi z SQL Server 2012, a więc wersji sprzed czterech lat. I nikt, naprawdę NIKT się nie nadział na taki błąd przede mną?

Zadziwiające.

Końcem końców zajrzałem do procedury, która ten błąd generuje i wykombinowałem o co chodzi: próbowałem programowo zaktualizować rekord w zatwierdzonej (“committed”) wersji modelu MDS, czego się robić nie powinno. Zamiast grzecznie zaktualizować rekord, procedura wypluwa błąd, że się nie da i już.

W sumie gdybym przeczytał uważnie komunikat błędu (“Data cannot be loaded into a committed version”), zamiast od razu szukać kodu błędu w Google, to bym MOŻE zrozumiał, o co chodzi. Ale z wrodzonego lenistwa pominąłem kroki 2 i 3 z listy powyżej i skoczyłem od razu do kroku 4.

Jedyną zaletą sytuacji jest to, że od teraz ludzie będą mogli znaleźć ten wpis, szukając tego konkretnego kodu błędu. I – jeżeli potrafią czytać po polsku – może nawet go zrozumieją…

Dla zainteresowanych: rozwiązaniem problemu jest albo (1) sklonowanie modelu do nowej, niezatwierdzonej wersji lub (2) odtworzenie bazy MDS z kopii zapasowej sprzed zatwierdzenia modelu (z oczywistą utratą wszystkich zmian od czasu wykonania tamtej kopii zapasowej) lub też (3) szybka modlitwa i odkrycie równoległego środowiska MDS, ze świeżymi danymi i niezatwierdzonym modelem, a następnie sklonowanie jej do nas. Wszystkie trzy rozwiązania mają sporo wad i niewiele zalet. Dlatego też odradzam (1) korzystania z mechanizmu wersji w MDS oraz (2) zatwierdzania jakichkolwiek modeli.

No chyba, że ktoś lubi.

Lub sąsiad.


Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x