Branżowe

MDSERR310040

Algorytm postępowania w przypadku natrafienia na komunikat błędu:

  1. Czytamy komunikat
  2. Próbujemy go zrozumieć
  3. Próbujemy rozwiązać problem samodzielnie
  4. Jeżeli 3. się nie udało, szukamy rozwiązania w Google
  5. Aplikujemy znalezione rozwiązanie
  6. Koniec.

Czy powyższy algorytm rozwiązywania problemów z komunikatami błędów ma Twoim zdaniem jakąś lukę logiczną?

Okazuje się, że i owszem: między punktem 4 a 5 brakuje:

4.a: Znajdujemy rozwiązanie w Google

No ale przecież tak oczywiste rzeczy, jak oddychanie, wydalanie czy znajdywanie rzeczy w Google można pominąć, prawda?

Hmmm.

No to weźmy na ten przykład taki błąd numer MDSERR310040:

MDSERR310040

Jak widać na powyższym obrazku, tekstu nie znaleziono.

Cóż, do licha? Przecież to pochodzi z SQL Server 2012, a więc wersji sprzed czterech lat. I nikt, naprawdę NIKT się nie nadział na taki błąd przede mną?

Zadziwiające.

Końcem końców zajrzałem do procedury, która ten błąd generuje i wykombinowałem o co chodzi: próbowałem programowo zaktualizować rekord w zatwierdzonej („committed”) wersji modelu MDS, czego się robić nie powinno. Zamiast grzecznie zaktualizować rekord, procedura wypluwa błąd, że się nie da i już.

W sumie gdybym przeczytał uważnie komunikat błędu („Data cannot be loaded into a committed version”), zamiast od razu szukać kodu błędu w Google, to bym MOŻE zrozumiał, o co chodzi. Ale z wrodzonego lenistwa pominąłem kroki 2 i 3 z listy powyżej i skoczyłem od razu do kroku 4.

Jedyną zaletą sytuacji jest to, że od teraz ludzie będą mogli znaleźć ten wpis, szukając tego konkretnego kodu błędu. I – jeżeli potrafią czytać po polsku – może nawet go zrozumieją…

Dla zainteresowanych: rozwiązaniem problemu jest albo (1) sklonowanie modelu do nowej, niezatwierdzonej wersji lub (2) odtworzenie bazy MDS z kopii zapasowej sprzed zatwierdzenia modelu (z oczywistą utratą wszystkich zmian od czasu wykonania tamtej kopii zapasowej) lub też (3) szybka modlitwa i odkrycie równoległego środowiska MDS, ze świeżymi danymi i niezatwierdzonym modelem, a następnie sklonowanie jej do nas. Wszystkie trzy rozwiązania mają sporo wad i niewiele zalet. Dlatego też odradzam (1) korzystania z mechanizmu wersji w MDS oraz (2) zatwierdzania jakichkolwiek modeli.

No chyba, że ktoś lubi.

Lub sąsiad.

Tags
Show More

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o