Zagadka, która podzieliła Polaków

https://xpil.eu/qkx

Zresztą nie po raz pierwszy. Nas, zdaje się, bardzo łatwo jest podzielić.

Grunwald 31+ Najlepszych Memów Jeja.pl

Od jakiegoś czasu łazi po internetach zdjęcie strony z podręcznika do drugiej klasy podstawówki. Na tym zdjęciu proste, wydawałoby się, zadanie:

"Pojazd, który znajduje się z lewej strony kajaka i jednocześnie nad rowerem" - na pierwszy rzut oka (a nawet na drugi, jeżeli ktoś jest tak odważny) zadanie wydaje się banalne. Samolot w trzecim rzędzie znajduje się na lewo od kajaka i nad rowerem. Proste.

Czyżby?

Spójrzmy na samochód w drugim rzędzie. On też znajduje się na lewo od kajaka i jednocześnie nad rowerem. Przecież w treści pytania nigdzie nie jest napisane czy chodzi o kajak "po sąsiedzku" czy nie.

Powyższy dualizm w zupełności wystarczy, żeby zawiązały się dwie wrogie grupy i zaczęła się sroga zadyma, ale to jeszcze nie koniec dramatu 🙂

Otóż w treści pytania pisze (a raczej jest napisane) jak byk, że pojazd ma znajdować się po lewej stronie kajaka. Jeżeli przyjrzymy się teraz z bliska kajakowi...

... to pomijając niewątpliwie wątpliwej jakości jakość rysunku zauważymy (a przynajmniej niektórzy z nas), że kajak jest ustawiony frontem w lewo-dół. Siedzisko dla wioślarza znajduje się w tylnej części kajaka, wiosła wskazują lewą i prawą jego stronę, i te strony są przeciwne względem stron obrazka. Innymi słowy lewa strona kajaka (czyli dokładnie to, o czym piszą w pytaniu) znajduje się po prawej stronie obrazka i Vice Wersal. I nie da się zwalić problemu na lewą-prawą stronę obserwatora, bo wyraźnie stoi "z lewej strony kajaka", a nie "z lewej strony kratki z kajakiem" czy "z lewej strony obserwatora kajaka". Jeżeli więc przyjąć taką interpretację, to prawidłowymi odpowiedziami będą (1) samolot w pierwszym rzędzie, bo znajduje się po lewej stronie kajaka oraz nad rowerem, lub (2) samochód w pierwszym rzędzie, z tego samego powodu (co prawda samochód jest trzy rzędy powyżej roweru, ale nadal kwalifikuje się do kategorii "nad rowerem").

Tak więc mamy cztery różne "poprawne" odpowiedzi w zależności od tego jak uczeń zinterpretuje pytanie. A to oznacza, że bezpieczniej siedzieć z odbezpieczonym granatem w tyłku w wannie pełnej nitrogliceryny, niż znaleźć się między czterema grupami rodziców walczących w imieniu swoich pociech o punkty z zadania domowego. Gdybym był nauczycielem...

... zaliczyłbym każdą z tych odpowiedzi bez mrugnięcia okiem.

Zaprawdę, powiadam, niełatwo być drugoklasistą.

Dowcipy Jeja.pl - Koło Fortuny: - Jak pan się...

https://xpil.eu/qkx

3 komentarze

  1. a żeby było ciekawiej to można jeszcze trochę to skomplikować (jakby już nie było to skomplikowane):

    • za SJP: pojazd «urządzenie do transportu lądowego» – czyli samolot nie jest pojazdem (i kajak też nie jest),
    • dorzucamy tutaj już wspomnianą dwuznaczność “z lewej strony kajaka”,

    i wychodzi, że możemy zaznaczyć dowolny rower lub samochód z trzech górnych rzędów (6 możliwości).

  2. Widzę, że kolega, by zmylić czytelnika, używa słowa ‘rząd’ do określenia wiersza w większości przypadków, choć nie zawsze.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.