Ogólne

Do jamy, odsłona druga

Mniej więcej pięć lat temu, kiedy blog xpil.eu jeszcze raczkował, zamieściłem na nim wpis mówiący o moim podejściu do kwestii własnej śmiertelności.

Daleko mi do wpisów o tematyce eschatologicznej, co samo w sobie niejako potwierdza, że nie kłamałem w tamtym wpisie.

Ale czasem warto sobie odświeżyć podstawy.

Otóż jest tak, że każde życie zawiera w sobie śmierć. Jest ona wpisana w życie niejako z definicji i nic się z tym nie da zrobić. Każdy lekarz potrafi dostrzec jej znamiona już w noworodku.

Zdecydowana większość ludzi, z którymi mam do czynienia na co dzień, dzieli się pod względem myślenia o śmierci na dwie grupy:

Grupa 1:

„Nie myśl o tym, masz jeszcze kupę czasu, żeby się tym zacząć martwić. Zresztą i tak nic z tym nie zrobisz, więc szkoda zdrowia.”

Grupa 2:

„Umrzesz, wszystko umrze, memento mori, jesteśmy chodzącymi trupami, po co to wszystko? Aaaa, co to będzie, co to będzie?”

Ja sam lubię myśleć o sobie jako o członku tej pierwszej grupy.

Innymi słowy jestem świadom własnej śmiertelności oraz upływu czasu, ale nie czuję żadnego dyskomfortu, kiedy o tym rozmawiam, nie unikam tematu i nie próbuję chować głowy w piasek, że jestem jakimś wyjątkiem pod tym względem. Ani nie obnoszę się ze swoimi poglądami na temat tego, co przydarza się nam jak już się wylogujemy. (Hint: nic się nie przydarza)

Lubię sobie natomiast wyobrażać ludzi w geologicznej (a czasem nawet w kosmicznej) perspektywie. To pozwala mi upewnić się, że jesteśmy wszyscy mali i nieważni w odpowiednio dużej skali. Za ileś-tam miliardów lat Słońce zje naszą planetę. Za ileś-tam kolejnych miliardów lat Kosmos umrze śmiercią energetyczną (w tę albo we w tę, zależy czy ma nadwagę czy anoreksję).

Tak czy siak, Stachura się mylił mówiąc, że „co skończyło się, nigdy prawdziwie nie zaczęło się”, ponieważ niektóre rzeczy się zaczęły, a wszystkie się kiedyś skończą.

Tymczasem jednak wracam na zmywak, ponieważ domorosłe filozofowanie nie napełni mi żołądka i nie położy prezentów dzieciakom pod choinką 😉

P.S. Dzisiejszy wpis został (prawdopodobnie) zainspirowany lekturą całkiem niezłej książki SF, której recenzja pojawi się tu na dniach.

P.S.2 Nie wykluczam też, że dzisiejszy wpis został zainspirowany faktem, że już w pierwszym kwartale 2017 roku opuszczę grupę ludzi czterdziestodwuletnich, a czterdzieści dwa to bardzo ważna liczba jest.

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Do jamy, odsłona druga"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jaro
Gość

o przemijaniu rozważa się w okolicach 1. listopada. W okolicach Bożego Narodzenia rozważa się kwestie prezentów, wizyty rodziny żony itd. Daty Ci się pomyliły.

linka
Gość

Ja dodałabym jeszcze Grupę 3 – Laureatów Nagrody Darwina 😉

Kala
Gość

Też lubię na siebie spojrzeć w takiej większej perspektywie. Wtedy wszystkie problemy, także te największe, tracą trochę na znaczeniu. Czym więc są w porównaniu do nieskończonej ilości galaktyk? Nie zmienią przecież tego, że Ziemia będzie krążyła wokół Słońca i obracała się wokół własnej osi. Z drugiej strony – takie myślenie czasem też wcale nie pomaga. 🙂

Bombadil
Gość

Moje dzieci (10 i 8 lat) zamartwiają się losami ziemi za 6 mld lat. Po co ja im mówiłem o tym słońcu…?

Dee
Gość

U mnie też czterdzieści dwa i wychodzę z założenia, że jeszcze raz tyle przede mną, więc nie ma co sobie głowy zawracać. Gorzej jak młodsi koło nas umierają, jak to sie niedawno znajomemu przytrafiło. Wtedy ruszam w podróż?

Close