Nie gęsi

https://xpil.eu/o4h

Jak już kiedyś wspomniałem, zdaniem niektórych dowcipnisiów słowa "deszczyk" oraz "nieboszczyk" są zamienione miejscami. No bo w końcu deszczyk powinien leżeć na desce, a nieboszczyk kapać z nieba, nieprawdaż?

No ale zanim nieboszczyk stanie się nieboszczykiem musi najpierw przekiblować na ziemskim padole kilkadziesiąt (na ogół) lat. I w trakcie tychże kilkudziesięciu lat niektórzy przyszli nieboszczykowie (czy też raczej powinienem rzec: deszczykowie?) popełniają najrozmaitsze rozmaitości, żeby nie umrzeć z głodu, z brudu czy z nudów.

Jedną z tych rozmaitości jest odchudzanie się.

No właśnie - "odchudzać" - czy to słowo ma sens?

Oczywiście z geologiczno-kosmicznej perspektywy szukanie jakiegokolwiek sensu nie ma... khem, tego, no. Sensu. Nawet gwiazdy przemijają. Ale z naszej małej, ludziowej dziupli sensu szukać można i trzeba.

No właśnie. "Odchudzać".

Popatrzmy na inne słówka z przedrostkiem "od-": odazotować, odtłuszczać, odbanować, odchamiać, odbanalniać, odbarwiać, odwadniać, odbezpieczać, odciążać...

Lista jest długa.

I zawsze jest tak, że przedrostek "od-" oznacza pozbycie się czegoś. Azotu, tłuszczu, bana, chamstwa, banalności, wody, bezpieczeństwa czy ciężaru. I tak dalej.

A więc "odchudzanie" to nic innego jak pozbywanie się chudości, prawda?

Czyli innymi słowy tycie...

Głosuję za dodaniem do słowników nowego słówka: "odgrubianie". Ewentualnie, ponieważ korekty słowników są kosztowne i czasochłonne, zamianę "odchudzania" "dochudzaniem" 😉

https://xpil.eu/o4h

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.