Pchełki SQL, odcinek 8: dekropkizacja subiektyzacji

Dzisiejszy odcinek pchełek SQL będzie poświęcony zagadnieniu usuwania kropek z końców tytułów wpisów na blogu WordPress.

Od razu zaznaczam, że - ponieważ nie jestem fachowcem od MySQL - pchełka dzisiejsza pokaże rozwiązanie, które owszem, działa, ale jest dalekie od idealnego. Łamie też prawdopodobnie większość zasad poprawnego programowania, a więc proszę tego nie stosować w środowisku produkcyjnym, testowym, developerskim... w zasadzie to proszę w ogóle nie czytać tego wpisu. Grozi awarią.

Jednak czytasz dalej?

No dobra...

Zasadniczo problem polega na tym, że ktoś kiedyś (prawdopodobnie jeszcze w szkole podstawowej) wpoił mi zasadę interpunkcji mówiącą, że na końcu zdania stawia się kropkę. Niestety, nikt mi potem nigdy nie uświadomił, że od tej reguły są wyjątki. Na przykład - tytuły. W tytułach książek, opowiadań, wpisów na blogu... No, w tytułach, nie stawia się kropek na końcu zdania, o ile tytuł jest jednozdaniowy.

No a ja, nie wiedząc o tym, dzielnie wstawiałem kropki na końcu wszystkich tytułów - w każdym razie tych, które nie kończą się znakiem zapytania albo wykrzyknikiem (aczkolwiek, jak zauważył niedawno Pendragon, znak zapytania też ma kropkę, a więc technicznie rzecz biorąc jest to kropka na końcu zdania).

No i - ku memu niekłamanemu przerażeniu - Przemek uświadomił mnie niedawno, że to jest błąd, że kropek ma nie być. Tzn. nie ma być.

Najpierw złapałem się za głowę...

Nie, wróć, najpierw sprawdziłem internetowe zasoby wiedzy gramatycznej, i faktycznie, o zgrozo, kropki się nie stawia na końcu tytułu.

Potem się złapałem za głowę. Dobrze ponad pół tysiąca wpisów, statystycznie rzecz biorąc przynajmniej połowa z nich ma kropkę na końcu. Co robić, panie premierze, co robić?

Ale zaraz potem sobie myślę tak: przecież taki blog to nic innego jak baza danych ujeżdżana przez Apacza, prawda? A skoro baza danych, to SQL. A skoro SQL, to musi się dać te kropki jakoś automagicznie wyrezać, nie ma bata.

No więc siadłem do klawiatury i dalejże:

select *
from wp_posts;

Aha, patrzę, jest kolumna post_title. No to od razu:

select *
from wp_posts
where right(post_title, 1) = '.';

Bang, działa, dostałem wszystkie posty, których tytuły kończą się kropką. A czasem nawet trzema. Myślę, trzykropkom nie będziemy kropek amputować, a więc mała korekta:

select *
from wp_posts
where right(post_title, 1) = '.'
  and right(post_title, 2) <> '..';

W wyniku dostałem ciut ponad dwieście postów. Teraz tylko trzeba by te kropki amputować i po kłopocie, prawda?

Na wszelki wypadek, zanim zapuściłem amputację właściwą, postanowiłem sprawdzić jak wyglądać będą te odkropkowane tytuły:

select post_title, 
  left(post_title, len(post_title)-1) new_pt
from wp_posts 
where right(post_title, 1) = '.' 
  and right(post_title, 2) <> '..';

I co? I gówno kupa, nie działa. A raczej działa częściowo: w niektórych tytułach kropki na końcu nie ma, a w innych jest, jakby nigdy nic. Pomyślałem sobie, że może tam spacje są na końcu, ale nie, nie było.

Przyjrzałem się raz jeszcze i zauważyłem, że kropki zniknęły z tytułów, które nie zawierają polskich znaków. A tam, gdzie jest jakieś ę czy ó, kropka zostaje jakby nigdy nic.

Myślę sobie wtedy, pewnie coś z UTF czy innym kodowaniem. Sprawa zaczynała mi już lekko śmierdzieć, ponieważ nie chciało mi się już zagłębiać w zagadnienie kodowania znaków w MySQL. Wziąłem się więc na sposób. Pomyślałem, że skoro kropka jest na końcu, to jak odwrócę tekst (za przeproszeniem, "od tyłu"), to kropka będzie na początku, prawda? A łatwiej usunąć kropkę z początku tekstu niż z końca, bo jak jest na początku, znamy dokładnie jej pozycję w tekście.

No i wykluło się takie coś:

select post_title, 
  reverse(substring(reverse(post_title), 2, 1000)) as new_pt
from wp_posts 
where right(post_title, 1) = '.' 
  and right(post_title, 2) <> '..';

Tym razem zadziałało bez pudła i oto na ekranie pokazała się lista tytułów bez kropek na końcu.

Pozostało jeszcze tylko wykonać amputację właściwą:

update wp_posts
set wp_title = reverse(substring(reverse(post_title), 2, 1000))
where right(post_title, 1) = '.' 
  and right(post_title, 2) <> '..';

Zanim to zapuściłem, na wszelki wypadek skopiowałem tabelę wp_posts "na bok", w razie jakby trzeba było ją awaryjnie odtwarzać. Ale nie trzeba było. Kropek nie ma, jakby nigdy nie istniały...

Zapisz się
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x