Pod prąd

Wpis numer siedemset czterdzieści: po grecku

Raz do roku, na ogół w okolicach połowy trzeciego tygodnia grudnia, przydarzają nam się święta bożego narodzenia. Sądząc po ogólnej rozpierdusze w mediach i sklepach, nie jesteśmy w tym odosobnieni – wygląda na to, że podobna heca przytrafia się w onym czasie wielu innym rodzinom w bliższym lub dalszym sąsiedztwie. Gdyby ten gość dwa tysiące lat temu (z hakiem!) wiedział, że jego narodziny będą kiedyś świętowane za pomocą masowego mordowania karpi, indyków i choinek, pewnie by się dwa razy zastanowił zanim by się w ogóle urodził. No ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, stało się, jest więc sobie tradycja i trzeba jej co roku zadośćuczynić.

Elementem podstawowym tychże świąt jest – jakże by inaczej – wyżerka. Trochę to smutne, bo teoretycznie święta służą do tego, żeby w cichej zadumie kontempluć te wszystkie wydarzenia sprzed tysięcy lat, a oprócz tego spotkać sie z rodziną, przekazać sobie nawzajem dobre fluidy i takie tam, panie, różne. U nas niestety nie ma lekko, rodziny jak na lekarstwo, w dodatku rozparcelowana geograficznie tak, że rzadko kiedy spotykamy się wszyscy razem. Do tego dochodzi jeszcze aspekt religijny, który litościwie pominę (stali czytelnicy znają – przynajmniej z grubsza – mój światopogląd na wszelakie religie, a nowych nie chcę zanudzać, chociaż właśnie to robię, za pomocą przydługich didaskaliów w nawiasie).

No a jak wyżerka, to obowiązkowo ryba po grecku.

A propos, od razu przypominają mi się dwa durne kawały (ewentualnych Greków czytających niniejszy wpis z górzy przepraszam…):

  1. Grecy szczycą się tym, że wynaleźli miłość cielesną. Francuzi zaś twierdzą, że owszem, ale to oni kilka lat później wymyślili seks z udziałem kobiet,
  2. Grecy szczycą się tym, że wynaleźli metodę antykoncepcji polegającą na włożeniu przyrodzenia w jelito grube owcy. Francuzi zaś twierdzą, że owszem, ale to oni zasugerowali potem, że warto by najpierw wyjąć jelito grube z owcy…

Niestety, trochę-śmy się w tym roku przeliczyli (a właściwie niedoliczyli) w kwestii ilości żarłoków przy wigilijnej kolacji, w związku z czym nastąpił nieprzewidziany protokołem nadmiar ww ryby po grecku, jak również czterech różnych sałatek. Wszystko to wylądowało w lodówce.

A tam, jak to w lodówce. Niby zimno, ale mrozu nie ma, po paru dniach takie sałatki i inne rybki to już raczej nie tenteges. Szybka analiza olfaktoryczna wnętrza lodówki uświadomiła nam, że trzeba rozpocząć natychmiastową przymusową ewakuację świątecznych potraw. Sałatki zdążyły już zbudować sobie podwaliny demokracji i właśnie debatowały nad wadami i zaletami poszczególnych systemów głosowania. Łosoś z ryby po grecku nawiązał stosunki dyplomatyczne ze śledziem z sałatki śledziowej. Jeszcze trochę i wszystko zacznie się ruszać. Trzeba działać!

Po zutylizowaniu sałatki w sosie vinaigrette skończyło się miejsce w śmietniku. Dalejże więc wyjąłem zeń pełny worek, a resztę żarcia z lodówki postanowiłem wykidać do osobnego worka.

I tu akcja właściwa (nie wiem po co ja to w ogóle piszę, większość czytelników i tak zasnęła między pierwszym a drugim akapitem…). Otóż nowy worek okazał się być lekko chory na niewydolność warstwy dolnej. Znaczy się, dno worka się rozpękło wzdłuż szwu w momencie, kiedy uderzyła w nie spadająca z półmiska wielka porcja starej, już lekko zajeżdżającej ryby po grecku. Efekt: ze dwa kilogramy ryby wymieszanej z farszem, walające się radośnie po podłodze w kuchni. Ja, stojący z głupią miną, z dziurawym workiem (właściciela bloga Dziurawy Worek przepraszam za niezamierzoną reklamę). Żona, pochylająca się nad tymże workiem, z gargantuicznych rozmiarów półmiskiem.

Efekt drugi: wybuch śmiechu. Zobaczywszy bowiem wielką stertę lekko zatęchłej ryby na podłodze, zakrzyknąłem radośnie „yay!”, czym rozbawiłem moją lepszą połówkę, no i poszła reakcja łańcuchowa.

Jak się już wychachaliśmy, trzeba było tę rybę z kuchennej podłogi wyeksmitować, co też skwapliwie uczyniliśmy, tym razem szczegółowo badając wytrzymałość kolejnego worka.

Za rok trzeba będzie zaprząc lepszego planistę, w przeciwnym razie znów narobimy żarcia na zapas, a to szkoda potem wyrzucać. Nawet z przelotką przez niesprawny worek, nadal szkoda.

Tymczasem, tradycyjnie już, idę wlać w górny otwór Juniora trochę mleka. A także wykonać przegląd otworu dolnego.

Taki lajf.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Wpis numer siedemset czterdzieści: po grecku"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Gość

*.ie? Nawet nie wiedziałem, że pod takim adresem też blog działa. Popatrz ile to się człowiek dowiaduje czytając blogi kulinarne 😉

Lilith
Gość

Znów zafundowałeś mi dwudziestominutowy atak śmiechu! 🙂

Przy okazji: same najlepsze noworoczne życzenia dla Was…

L.

Close