2x2x2

2x2x2Układanie kostki Rubika jest proste, jak się zna system. Pierwszy raz ułożyłem kostkę 3x3x3 w wieku może ośmiu lat (a może siedmiu? nie pamiętam dokładnie). Jakiś znajomy rodziny dał mi wymiętoloną kartkę z zakodowanymi sekwencjami ruchów do ułożenia trzeciej warstwy i powiedział, żebym spróbował ułożyć dwie pierwsze warstwy samemu, a trzecią za pomocą tych sekwencji.

Udało mi się, nawet nauczyłem się tych układów na pamięć i szpanowałem potem przed kolegami układając kostkę w zaledwie pięć minut.

Potem dowiedziałem się, że to był najbardziej trywialny a zarazem czasochłonny sposób na układanie kostki 3x3x3, i że istnieją o wiele bardziej wydajne algorytmy układania – jednak wówczas układanie kostki nie pasjonowało mnie już zupełnie, więc sobie temat odpuściłem.

Kilkanaście lat potem przeczytałem gdzieś w wiadomościach, że kostkę 3x3x3 da się ułożyć w dwudziestu ruchach, niezależnie od wymieszania. Udowodnili to jajogłowi z Google, w bardzo prymitywny sposób: zasymulowali wszystkie możliwe wymieszania (a jest ich ponad 43 tryliardy, dokładnie 43 252 003 274 489 856 000) a następnie zasymulowali optymalne układanie kostki z każdego z tych 43 tryliardów wymieszań. Wyszło, że większość wymieszań daje się ułożyć w 15-19 ruchach, niektóre wymieszania wymagają 20 ruchów. Oczywiście takie podejście jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy dysponuje się kosmiczną nieomal mocą obliczeniową. Gdybym miał taką symulację przeprowadzić na swoim domowym laptopie, prawdopodobnie moje prawnuki nie doczekałyby się wyników.

Wracając jednak do clue dzisiejszego wpisu, otóż w ostatnie święta moje dziecko znalazło pod choinką kostkę Rubika dla najmłodszych, czyli wersję 2x2x2. Wymieszała ją czym prędzej i spróbowała ułożyć, jednak bez większego powodzenia. Pomimo tego, że liczba ścianek jest dużo mniejsza niż w 3x3x3 (tam: 54, tutaj: 24), stopień komplikacji w dalszym ciągu jest całkiem spory.

Wczoraj, z czystej ciekawości, zapytałem Wielkiego Goo jak ułożyć jaką kostkę – okazało się, że wcale nie tak trudno jak by się mogło początkowo wydawać. Oczywiście jak się zna “system”.

Pierwsza podstawowa różnica między kostką 3x3x3 a 2x2x2 jest taka, że ta mniejsza nie ma krawędzi (krawędziami nazywa się te części, które mają tylko dwie naklejki, a więc te pomiędzy narożnikami). No i ma tylko dwie warstwy zamiast trzech. A więc jej ułożenie wymaga mniejszej ilości sekwencji do zapamiętania.

Ułożenie jednej warstwy jest trywialne i nie wymaga żadnych algorytmów.

Do ułożenia drugiej warstwy natomiast potrzeba dwóch etapów: w pierwszym etapie układamy pełny kolor na całej powierzchni drugiej warstwy (nie martwiąc się o kolory na jej obwodzie), i do tego celu wystarczy prościutka kombinacja R’D’RD, powtórzona raz, dwa lub trzy razy. Następnie obracamy górną warstwę o tyle oczek ile trzeba i powtarzamy algorytm dla kolejnego narożnika. W ten sposób po maksymalnie dwunastu powtórzeniach sekwencji mamy górną warstwę zorientowaną (czyli wszystkie kwadraciki na górze są tego samego koloru). Ostatnim etapem jest permutacja tej warstwy tak, żeby dopasować kolory na bokach kostek. W tym celu trzeba wykonać (raz, bądź też dwa razy) kombinację R’ F R’ B B R F’ R’ B B R R U – i gotowe, kostka ułożona.

Oczywiście jest to algorytm najbardziej podstawowy, przy jego zastosowaniu ułożymy kostkę po (średnio) 120 ruchach. Bardziej zaawansowane algorytmy pozwalają ułożyć kostkę w 25 albo nawet w 11 ruchach (jednak do tego ostatniego trzeba opanować na pamięć aż 125 różnych sekwencji).

Na zakończenie dodam jako ciekawostkę, że mistrz Polski w speedcubingu (tak się po naszemu nazywa układanie kostki na czas) ułożył kostkę 2x2x2 w czasie jednej i trzech setnych sekundy. Jest to jednak o wiele za wolno, żeby trafić na podium światowe: pierwsze trzy miejsca są tam obstawione przez Włochów, którzy układają kostkę 2x2x2 w okolicach 0.7 – 0.8 sekundy.

Dziwny świat.


Zapisz się
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
11
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x