Zagadka: mandaty za szybką jazdę

Dziś czas na kolejną zagadkę z rachunkiem prawdopodobieństwa w tle. Tym razem będziemy dojeżdżać do pracy i zbierać po drodze mandaty za szybką jazdę.

Pierwszy z Czytelników, który udzieli poprawnej odpowiedzi, otrzyma nagrodę w postaci pierwszego miejsca na liście Czytelników udzielających poprawnych odpowiedzi. Jak widać jest o co walczyć!

Lecimy:

Jest sobie czwórka znajomych: Adam, Bernard, Celina i Dorota. Mieszkają na tym samym osiedlu, pracują w tej samej firmie, więc aby zaoszczędzić na dojazdach postanowili dojeżdżać do pracy razem, jednym samochodem.

Żeby było uczciwie, każdego ranka wybierają spośród siebie losowo kierowcę, który zawiezie ich do pracy, a po południu – również losowo – tego, który siądzie za kierownicą w drodze powrotnej.

Niestety tak się złożyło, że każde z tej czwórki ma ciężką nogę, a po drodze czeka na nich policjant z suszarką. Jeżeli auto jedzie za szybko, kierowca dostaje mandat. Po trzech takich mandatach kierowca traci prawo jazdy i nie wolno mu już prowadzić auta.

Adam jeździ najłagodniej – każdorazowo ma on 10% szansy na to, że dostanie mandat. Bernard jeździ nieco agresywniej, w jego przypadku szanse wynoszą 15% przy każdym przejeździe. Celina i Dorota to typowe piratki drogowe; ich szanse na mandat przy każdym przejeździe wynoszą odpowiednio 20% oraz 25%.

Policjant na całej trasie jest tylko jeden.

Pytanie: jaka jest najbardziej prawdopodobna liczba dni, po których cała czwórka będzie musiała przerzucić się na autobus? Innymi słowy po ilu dniach oczekujemy, że wszyscy stracą swoje prawka?


18
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
5 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Helloffice5000libKasiaxpilButter Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Adam
Gość
Adam
offline

Ja zabrałbym im wszystkim już pierwszego dnia:)

5000lib
Gość
5000lib
offline

A myślałam, że dajesz. 🙂
A kto daje i odbiera… E, tam. znaczy tu też. 😀

Butter
Gość
Butter
offline

Zawsze mogą odmawiać przyjęcia mandatów – wtedy „pociągną” dłużej.
Rozumiem, że jak któreś „odpadnie” za punkty, to pozostali walczą do ostatniego i chodzi o datę ostatniego Mohikanina?

5000lib
Gość
5000lib
offline

Miałam to samo napisać. :). Pozdrawiam.

Kasia
Gość
Kasia
offline

Nie podoba mi sie ta zagadka, nie lubie matematyki ale lubie tu zagladac. 🙂 Pozdrawiam.

Helloffice
Gość
Helloffice
offline

68 dni, ale nadal nie jestem pewny – czy jest nagroda dla tego co będzie najbliżej? ?

Kasia
Gość
Kasia
offline

Wiem ze pisalam ze nie lubie matematyki, ale poniewaz napsales ze zagadka prosta, a mi sie nudzi, postanowilam poglowkowac. Oczywiscie nie uda mi sie rozwiazac tej zagadki, ale mam pytanie czy przy zalozeniu ze wszyscy jezdza jak wariaci , musieliby sie przesiasc na autobus po 6 dniach?

%d bloggers like this: