Koniec ma nadejść w 2017 roku. Czyli za jakieś 13 miesięcy.
Ale nie taki, koniec, który przychodzi na ogół na myśl na widok napisu "koniec jest bliski" 😉 Nie. Ten koniec może nadejść dużo wcześniej, lub dużo później.
Chodzi o koniec opłat roamingowych w UE.
Jaka ta Mumia Europejska by nie była, okazuje się, że czasem robi coś dobrego nie tylko dla własnych urzędników, ale też dla obywateli. Tym razem zamiast prostować banany lub urybiać ślimaki, zabrali się za opłaty roamingowe.
Niektórzy operatorzy (np. Three) już dziś oferują plany taryfowe "omijające" roaming na terenie niektórych krajów UE. Inni (np. Vodafone) robią to samo za stałą, względnie niewielką opłatą dzienną (około €3) uiszczaną za każdy dzień pobytu w roamingu.
Niektórzy operatorzy próbują pomysł blokować, twierdząc, że koszty wprowadzenia takich zmian do ich systemów są kosmiczne. Ale raczej niewiele wskórają - doświadczenie pokazuje, że jak UE sobie coś upatrzy za cel, to go dopnie, choćby nie wiem co. Często są to cele "dziwne": przerobienie marchewki na owoc, ślimaka na rybę czy też zdelegalizowanie niektórych rodzajów żarówek lub kaloszy, które nie mają dołączonej instrukcji obsługi. Ale z tym roamingiem pomysł wydaje się - o dziwo - całkiem sensowny.
Pożyjemy, zobaczymy...
Na zakończenie wspomnę o mym ulubionym kuriozum kodyfikacyjnym Mumii: samogasnących papierosach. Otóż podobno wedle dyrektywy 2001/95/WE, papieros powinien samoczynnie zgasnąć, jeżeli palacz nie zaciągnie się przez dłuższą chwilę (kilkanaście sekund bodajże).
Jako że jestem kategorycznie przeciwny paleniu i palaczom (pisałem o tym szerzej tutaj: http://xpil.eu/blog/2011/05/31/o-paleniu-i-palaczach/), wszystkie takie "utrudniacze" wywołują na mych ust koralach szerokiego i szczerego banana 😉
O krzywiźnie (póki co) jeszcze nie unormowanej przepisami unijnymi. Ale już niedługo - kto wie...
Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]
Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.