e-chłam

Znajoma dostała niedawno na urodziny (i to chyba nawet nie swoje własne, ale o tym kiedy indziej) czytnik e-booków. Bawiłem się tym cackiem przez chwilę – fajna sprawa. Można tam wrzucić zylion książek w pdf, drugi centygigaheptatrybilionard w txt, jeszcze parę sztuk w doc – łyka wszystko jak gęś kluski. Bateria trzyma cholernie długo bo to e-ink więc pobiera prąd tylko przy zmianie strony. Wąskie toto i nieduże więc mieści się bez problemu do torebki / aktówki / wewnętrznej kieszeni płaszcza. Literki są czytelne, można sobie ustawić parametry pod siebie, można szukać, sortować, organizować… Jak to mówią: goli, pier*li, krawaty wiąże, usuwa ciąże.

Fajne?

No właśnie, nie bardzo. Może jestem staroświecki, ale – pod prąd trendom i wygodzie – jednak wolę papier. Jest w tym coś atawistycznego. Można przewracać kartki, można wyczuwać lekką chropowatość papieru. Prawdziwa książka jest na ogół ciężka (i mówię o kilogramach, nie kilobajtach). Ma też ślady użytkowania, co czyni każdy egzemplarz niepowtarzalnym – do dziś stoi u mnie „Dobry Omen” Pratchetta, ochlapany krwią z nieudanej próby samobójczej. I „Milaczek” Witkiewicz, z dedykacją autora. I „Alicja” Piekary, z życzeniami urodzinowymi. I mnóstwo innych, a każda unikalna.

Książkę można pożyczyć znajomemu. Książkę można poczytać dziecku na dobranoc – moja córka co wieczór spędza chwilę przed półką z książkami i wybiera czym ją mam danego wieczoru uśpić (humanitarnie!). Książką można walnąć w stół, żeby się nożyce odezwały (spróbuj walnąć w stół e-bookiem…).

Jest też kilka całkiem ekstremalnych zastosowań książek (o ile papier jest względnie miękki), ale o tym sza bo to śmierdząca sprawa.

Tak więc, nie negując niewątpliwych zalet e-booków, niniejszym oficjalnie deklaruję się po stronie starego, dobrego papieru.

A że robię to za pomocą bloga online zamiast kawałka papirusa? Cóż, przewrotność losu 😉


6
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
3 Wątki komentarzy
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Miłoszxpilulinkaxpillacki Recent comment authors
  Zapisz się  
Powiadom o
Stefek
Gość
Stefek
offline

Jest tez jeszcze jeden aspekt. Dom to zawsze dla mnie regal z ksiazkami. Nadaja miejscu charakter. Wchodzisz, robisz rewizje tytulow i z grubsza wiesz z jakim inywiduum masz do czynienia. Regal z czytnikami? Bzdura. A grzebanie komus w czytniku, to troche jak grzebanie w prywatnym telefonie…

lacki
Gość
lacki
offline

No tu to się znacznie różnimy bo ja zawsze miałem train do e-dokumentów. Wiele razy jak se gdzieś siedziałem i czekałem (najczęściej na żonę lub miejsce przed facjatą urzędasa) to se myślałem że przydałoby się coś do poczytania oprócz plakatów i ogłoszeń na ścianie. Przecież nie będę wszędzie łazić z książkami. No i nie mam zwyczaju czytać tej samej książki ponownie (oprócz bajek dla dzieci, co raczej nie jest zwyczajem ustanowionym przeze mnie 😛 ), więc jak tak leżą na półkach to najlepiej bym je wziął i wywalił, znaczy "pożyczył" komuś, tak by on się czuł zobowiązany i nie spał po nocach przez to uczucie pożyczonej książki i się musiał do mnie uśmiechać itd. Stałby się psychicznym niewolnikiem tej więzi a ja miałbym komfort władzy oraz pozbycia się starych książek.
A propos, mam kilkanaście twych książek, Bocianie :P.
Zatem ja wybieram wersję e. Mobilność, oszczędność miejsca i pojemność to dla mnie obecnie najważniejsze kryteria. Ciul tam z chropowatością kartek. W wersji e można sobie do obudowy przykleić papier ścierny dwusetkę i też będzie pięknie. Wersja e jest też względnie niezależna od oświetlenia okolicznego, można se czcionkę powiększyć a nawet policzyć ile jest spacji lub wystąpień słowa zżółkł!
Fakt, że technologicznie osobiście jestem do tyłu względem obecnych możliwości e-booków, postaram się nadrobić i wtedy wszelkie zaległości czytelnicze nadrobię (w tym pokrytego wieloletnim e-kurzem Praczeta).

xpil
Gość
xpil
offline

Jasne że e-literki są wygodniejsze o p-literek. Tak samo jak kaloryfer jest wygodniejszy od ogniska – i nie mówię, żeby od razu masowo palić w domach ogniska.

Ja też czytam więcej e- niż p-. Ale jednak co xiążka to xiążka…

ulinka
Gość
ulinka
offline

lacki nie Ty masz kilkanaście książek Bociana tylko moja mama i mówi że nie da się ich czytać 😛 Ja wolę książki papierowe.

Miłosz
Gość
Miłosz
offline

Parafrazując bohaterskiego, acz podstarzałego Rycerza z Pratchett'a: Książka to skarb, oszczędnie używana starczy na wiele lat podcierania…

%d bloggers like this: