Okrągłym – nie ufać

Scenariusz #1:

Pytamy kogoś: – Długo ci to zajmie? – i słyszymy w odpowiedzi: – Dziesięć minut!

Scenariusz #2:

Pytamy kogoś: – Długo ci to zajmie? – w odpowiedzi słyszymy: – Dwanaście minut!

Komu ufasz bardziej? Bo ja temu drugiemu. Najwyraźniej ma lepsze pojęcie o tym, ile mu to zajmie.

Stara prawda głosi, że jeżeli w trakcie szukania pracy dotrzemy już jakimś cudem do drugiego (albo i trzeciego) etapu interview, kiedy dochodzi do rozmowy o interesujących nas zarobkach, wówczas – jeżeli zmuszeni będziemy podać konkretną kwotę (albo widełki) – powinniśmy mieć przygotowane liczby “mało okrągłe”. To powoduje, że sprawimy wrażenie kogoś konkretnego, a takich się (na ogół) bardziej ceni.

Pamiętam kiedyś, dawno temu, kiedy jeszcze zamieszkiwałem kraj nadwiślański, uciekł mi poranny pociąg do pracy. Dzwonię do kolegi, który dojeżdża autem (z zupełnie innej miejscowości) i pytam, czy by mnie nie przechwycił po drodze (gówno tam po drodze, musiał nadłożyć z dziesięć kilometrów albo i lepiej, ale to dobry kolega jest). Mówi, że spoko i pyta mnie gdzie jestem. Ja mu na to, że właśnie ruszam spod stacji kolejowej. A on na to “OK w takim razie przechwycę cię koło CPN-u za 17 minut”. I, kurdę, zjawił się koło rzeczonego CPN-u dokładnie siedemnaście minut później, dokładnie w chwili, kiedy ja się do owego (odległego od dworca PKP o jakieś dwa kilometry) CPN-u dotarabaniłem piechotą. A więc nie tylko wyliczył czas własnego dojazdu, ale również trasę, którą w tym czasie przejdę.

Na drugim końcu wykresu mamy ludzi, którzy się umawiają i nie dość, że potem nie przychodzą, to nawet nie ruszą palcem żeby do mnie zadzwonić i przekazać, że ich nie będzie (bo im się nie chce, albo coś im wypadło). Ale to już temat na całkiem osobny wpis jest 😉


Zapisz się
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
8
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x