Samo życie

Autokoszty

Znów, jak co roku, dostałem pocztą dwa przypominacze: jeden, że trzeba auto ubezpieczyć na kolejny rok, oraz drugi, że trzeba zapłacić podatek drogowy.

Naszło mnie przy tej okazji, żeby spróbować policzyć – z grubsza – koszty utrzymania tego samochodu.

Ubezpieczenie: €430 / rok
Podatek drogowy: €333 / rok
Serwis gwarancyjny („mały”): €100 / rok
Serwis gwarancyjny („duży”): €180 / rok
Paliwo: pi x oko €200 / miesiąc czyli €2400 / rok
Myjnia: €10 / 2 m-ce czyli €60 / rok
Opony: €350 / 2 lata czyli €175 / rok

A więc, uśredniając, rocznie auto kosztuje mnie około €3680, co daje ciut ponad €300 miesięcznie. Jednak jest to prawdą wyłącznie przy optymistycznym i nierealnym założeniu, że auto nie traci na wartości. Przez ostatnie bowiem dwa lata (tyle czasu mam ten samochód) rynkowa cena auta zmniejszyła się o około €5000, co daje mniej więcej €208 / miesiąc. A więc faktyczny łączny koszt to trochę ponad €500 miesięcznie.

Czy to dużo?

W niektórych miejscach na Ziemi, za €500 można przeżyć dwa lata. Nie dlatego, że się chce, ale ponieważ nie ma innego wyjścia.

W niektórych innych miejscach na Ziemi, za €500 trudno przeżyć jeden dzień. Jednak ludzie tam mieszkający srają pieniędzmi, więc pięć stówek w tę czy we w tę nie robi im różnicy.

Gdyby jednak nie było auta, trzeba by jeździć autobusem lub tramwajem. W naszym przypadku, samo odwiezienie dziecka do szkoły i przywiezienie go do domu to około €7 dziennie. Oprócz tego trzeba się dostać do pracy i wrócić do domu. Szybka kalkulacja mówi mi, że dwie pracujące osoby z dzieckiem w wieku szkolnym zapłacą za transport publiczny co najmniej €250 miesięcznie. Jednak oprócz tego dochodzą wyjazdy weekendowe: na zakupy, do znajomych, odchamić się do kina lub na plażę. Czy łączny koszt biletów w takim przypadku przekroczy €500 miesięcznie? Być może nie – ale będzie niewiele niższy.

Wniosek: wolę za tych parę groszy więcej wozić dupę własnymi czterema kółkami.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close