Piszę do Pana / Pani w bardzo nietypowej sprawie…

W ramach dośmieszniania świata, brat poprosił mnie dziś o dokończenie następującego zdania: Julian obszedł jezioro, jezioro zostało przez Juliana ________ .

Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że to bez sensu. Odpisałem na odczepnego „okrążone” po czym, drążony ciekawością naukowca-lingwisty-ortofaszysty, pchnąłem pytanie dalej. Wybrałem dziesięć losowych ofiar na swojej liście kontaktów, zapytałem i poczekałem chwilę.

Połowa zapytanych odpisała po chwili „okrążone”. Z pozostałych pięciu ludków, trzech mnie całkiem zignorowało (prawdopodobnie się zawiesili próbując znaleźć jakąś sensowną odpowiedź), a dwóch pozostałych najpierw powymyślało dla hecy różne potworki w stylu „obeszłe”, „obesznięte”, „obejsznięte”, „obszedłsze” czy „obeszłnięte”, a potem brutalnie potraktowali żeńską linię genealogiczną twórcy strony biernej w języku polskim.

Oby tylko takie problemy nas dręczyły!

Autor: xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a’capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Piszę do Pana / Pani w bardzo nietypowej sprawie…"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
valdie68
Gość

Najroztropniejsze wyjaśnienie problemu wg mnie 😉
"W języku polskim mamy takie twory jak czasowniki nieprzechodnie, czyli takie, które po prostu nie mają strony biernej. Do takich właśnie należy czasownik „obchodzić, obejść”. Owszem, to znacznie zubaża język i często może być problemem dla tłumacza (i nie tylko dla niego)." http://filolozka.brood.pl/kurczak-obszedl-jezioro

agnieszka100
Gość

"Czasowniki nieprzechodnie" czyli takie, których się nie przeszło – takie nieprzeszłnięte. 🙂

xpil
Gość

Noż kurdę, ja tu liczę po cichutku na jakieś bandy trolli i innych zwyroli, a tymczasem inteligentne zwierzęta przychodzą i jeszcze mądrze gadają. Nie wiedziałem o tych nieprzechodnich, dzięki wielkie.

xpil
Gość

A jeszcze na dobicie leżącego, wklejam definicję z wiki:

"Czasownik nieprzechodni – w językach nominatywno-akuzatywnych czasownik, który nie może mieć dopełnienia bliższego i w związku z tym nie tworzy strony biernej. Rodzajem czasownika nieprzechodniego jest czasownik inakuzatywny. Np. spać."

Genialne 🙂

agata
Gość

noc była przez Juliana przespana, no i..?

xpil
Gość

No i…

I WANT TO MOVE IT, MOVE IT …

Jak to u Juliana 🙂