Piszę do Pana / Pani w bardzo nietypowej sprawie…

W ramach dośmieszniania świata, brat poprosił mnie dziś o dokończenie następującego zdania: Julian obszedł jezioro, jezioro zostało przez Juliana ________ .

Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że to bez sensu. Odpisałem na odczepnego „okrążone” po czym, drążony ciekawością naukowca-lingwisty-ortofaszysty, pchnąłem pytanie dalej. Wybrałem dziesięć losowych ofiar na swojej liście kontaktów, zapytałem i poczekałem chwilę.

Połowa zapytanych odpisała po chwili „okrążone”. Z pozostałych pięciu ludków, trzech mnie całkiem zignorowało (prawdopodobnie się zawiesili próbując znaleźć jakąś sensowną odpowiedź), a dwóch pozostałych najpierw powymyślało dla hecy różne potworki w stylu „obeszłe”, „obesznięte”, „obejsznięte”, „obszedłsze” czy „obeszłnięte”, a potem brutalnie potraktowali żeńską linię genealogiczną twórcy strony biernej w języku polskim.

Oby tylko takie problemy nas dręczyły!


6
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
5 Wątki komentarzy
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
agataxpilagnieszka100valdie68 Recent comment authors
  Zapisz się  
Powiadom o
valdie68
Gość
valdie68
offline

Najroztropniejsze wyjaśnienie problemu wg mnie 😉
"W języku polskim mamy takie twory jak czasowniki nieprzechodnie, czyli takie, które po prostu nie mają strony biernej. Do takich właśnie należy czasownik „obchodzić, obejść”. Owszem, to znacznie zubaża język i często może być problemem dla tłumacza (i nie tylko dla niego)." http://filolozka.brood.pl/kurczak-obszedl-jezioro

agnieszka100
Gość
agnieszka100
offline

"Czasowniki nieprzechodnie" czyli takie, których się nie przeszło – takie nieprzeszłnięte. 🙂

agata
Gość
agata
offline

noc była przez Juliana przespana, no i..?

%d bloggers like this: