Ogólne

Piszę do Pana / Pani w bardzo nietypowej sprawie…

W ramach dośmieszniania świata, brat poprosił mnie dziś o dokończenie następującego zdania: Julian obszedł jezioro, jezioro zostało przez Juliana ________ .

Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że to bez sensu. Odpisałem na odczepnego „okrążone” po czym, drążony ciekawością naukowca-lingwisty-ortofaszysty, pchnąłem pytanie dalej. Wybrałem dziesięć losowych ofiar na swojej liście kontaktów, zapytałem i poczekałem chwilę.

Połowa zapytanych odpisała po chwili „okrążone”. Z pozostałych pięciu ludków, trzech mnie całkiem zignorowało (prawdopodobnie się zawiesili próbując znaleźć jakąś sensowną odpowiedź), a dwóch pozostałych najpierw powymyślało dla hecy różne potworki w stylu „obeszłe”, „obesznięte”, „obejsznięte”, „obszedłsze” czy „obeszłnięte”, a potem brutalnie potraktowali żeńską linię genealogiczną twórcy strony biernej w języku polskim.

Oby tylko takie problemy nas dręczyły!

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Piszę do Pana / Pani w bardzo nietypowej sprawie…"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
valdie68
Gość

Najroztropniejsze wyjaśnienie problemu wg mnie 😉
"W języku polskim mamy takie twory jak czasowniki nieprzechodnie, czyli takie, które po prostu nie mają strony biernej. Do takich właśnie należy czasownik „obchodzić, obejść”. Owszem, to znacznie zubaża język i często może być problemem dla tłumacza (i nie tylko dla niego)." http://filolozka.brood.pl/kurczak-obszedl-jezioro

agnieszka100
Gość

"Czasowniki nieprzechodnie" czyli takie, których się nie przeszło – takie nieprzeszłnięte. 🙂

xpil
Gość

Noż kurdę, ja tu liczę po cichutku na jakieś bandy trolli i innych zwyroli, a tymczasem inteligentne zwierzęta przychodzą i jeszcze mądrze gadają. Nie wiedziałem o tych nieprzechodnich, dzięki wielkie.

xpil
Gość

A jeszcze na dobicie leżącego, wklejam definicję z wiki:

"Czasownik nieprzechodni – w językach nominatywno-akuzatywnych czasownik, który nie może mieć dopełnienia bliższego i w związku z tym nie tworzy strony biernej. Rodzajem czasownika nieprzechodniego jest czasownik inakuzatywny. Np. spać."

Genialne 🙂

agata
Gość

noc była przez Juliana przespana, no i..?

xpil
Gość

No i…

I WANT TO MOVE IT, MOVE IT …

Jak to u Juliana 🙂

Close