Pod prąd

Szamani są wśród nas

W niektórych pierwotnych kulturach dużą popularnością cieszył się zawód szamana. Taki gość potrafił nie tylko rozmawiać z duchami, ale też przepędzać choroby za pomocą dymu lub bębenka, albo przywoływać deszcz za pomocą ekstatycznych zaklęć.

Współcześnie szamanizm jest uznawany bardziej za element folkloru – w dobie megafarmaceutyków nikt normalny nie będzie zapraszał faceta z patykiem i bębenkiem, żeby go wyleczył z kataru. A deszcz można przywołać metodami naukowymi, strzelając w chmury jodkiem srebra.

Niemniej jednak w niektórych krajach wyspiarskich nadal stosuje się z powodzeniem rytuały szamańskie, czego miałem przyjemność doświadczyć na własnej skórze nie dalej jak wczoraj, oraz dziś rano.

Lokalni synoptycy trąbili od jakiegoś czasu, że w tym tygodniu, a konkretnie we środę (czyli dzisiaj), temperatura spadnie do minus czterech stopni, wraz z nią spadnie również śnieg, będzie więc zimno, ślisko, rury zaczną zamarzać (tutejsi budowlańcy nie planowali mrozów, więc hydraulika jest ukryta na poziomie mchu). W takich oto okolicznościah przyrody, postawiony przed wizją ekologicznej zagłady, zarząd miasta Dublin postanowił uciec się do metody ostatecznej i zatrudnił szamanów, których zadaniem było odpędzenie śnieżnej pogody.

Rytuał odpędzania śniegu miałem okazję obejrzeć wczoraj po południu z całkiem bliska. Ogromne ciężarówy ze Świętym Chlorkiem Sodu jeździły po okolicy, a towarzyszący im szamani błogosławili czarny, suchy asfalt łagodnymi ruchami szufel. Dzięki temu – i tylko dzięki temu – dziś rano asfalt nadal pozostaje czarny i suchy, śniegu nie ma, a temperatura pozostaje na poziomie plus sześciu stopni.

Chwała Wam, o, Pramocni, za wsparcie nas, maluczkich, swoimi nadprzyrodzonymi siłami. Dzięki Wam uniknęliśmy ŚNIEGU, a przyspieszona korozja naszych podwozi jest maleńką ceną za tak perfekcyjnie wykonaną usługę.

Howgh, po stokroć!

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Sprawdź też

Close
Close